گروه طالبان معدن لاجورد بدخشان را تصرف کرد

افغانستان

مقام‌های دولتی ولایت بدخشان در شمال شرق افغانستان می‌گویند که گروه طالبان معدن لاجورد این ولایت در ولسوالی کران‌ومنجان را تصرف کرده‌ است.

نیک محمد نظری، سخنگوی والی بدخشان به بی‌بی‌سی گفت که گروه طالبان شب گذشته (۲۴ تیر/سرطان) به ولسوالی کران‌ومنجان حمله کرده و کنترل معدن لاجورد این ولایت را به دست گرفتند.

آقای نظری افزود که گروه طالبان حدود ۲۰ نفر از نیروهای امنیتی را که مسئول محافظت این معدن بودند، اسیر گرفته‌اند.

گروه طالبان هم از تصرف یک منطقه در ولسوالی کران‌ومنجان خبر داده‌ است.

حق نشر عکس Getty Images

معدن لاجورد بدخشان از شهرت جهانی برخوردار است. حدود سه سال قبل یک پژوهش نهاد بین‌المللی گلوبال ویتنس نشان می‌داد که درآمد گروه‌های مسلح، از جمله طالبان از این معدن برابر با کل درآمد افغانستان از بخش معادن این کشور است.

بر اساس یافته‌های این نهاد، رقابت گروه‌های مسلح بر سر کنترل معادن، پای طالبان را به بدخشان کشانده و این گروه به بزرگ‌ترین سهام‌دار معدن لاجورد در این ولایت تبدیل شده است.

استفن کارتر از نویسندگان این پژوهش در آن زمان به بی‌بی‌سی گفته بود که حالا پس از تسلط طالبان بر ولسوالی یمگان بدخشان، سهم این گروه از درآمد لاجورد کران‌و‌منجان به پنجاه درصد رسیده است.

در این پژوهش آمده بود که رقابت مافیای اقتصادی بر سر کنترل معادن بدخشان، ائتلافی ناهمگون را به وجود آورده که در مواردی طالبان، فرماندهان محلی حزب جمعیت اسلامی و برخی از مقامات ارشد دولتی را در یک صف قرار داده است.