پنتاگون: تهدید داعش از افغانستان پس از مذاکرات صلح با طالبان ادامه می‌یابد

افغانستان
Image caption افراد وابسته به داعش در افغانستان

در گزارش اخیر وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون به کنگره آمریکا آمده که شاخه 'خراسان ' گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در شش ماه گذشته (دسامبر ۲۰۱۸ تا آخر ماه می ۲۰۱۹) در افغانستان مناطق بیشتری را تحت کنترل درآورده است.

در گزارش پنتاگون آمده که داعش همچنان به نبرد با نیروهای امنیتی افغانستان، نیروهای آمریکایی و بین‌المللی ادامه می‌دهد.

بنا به ارزیابی پنتاگون هرچند که مذاکرات صلح میان آمریکا و طالبان به نتیجه برسد، داعش و برخی از نیروهای تندرو طالبان همچنان درصدد حمله به نیروهای آمریکایی و افغان خواهند بود.

"ولایت خراسان" از دید گروه داعش منطقه‌ای است که شامل افغانستان، پاکستان و "سرزمین‌های اطراف" آن می‌شود.

با شکست دولت اسلامی موسوم به داعش در عراق و سوریه، نگرانی از گسترش دامنه نفوذ داعش در افغانستان رو به افزایش است. از سال ۲۰۱۵ شاخه 'خراسان ' این گروه در مناطقی از ولایت‌های شرقی ننگرهار و کنر افغانستان حضور داشته است.

گرچه نفوذ شاخه 'خراسان ' داعش در افغانستان در حد گروه طالبان و القاعده نبوده است. با آنهم در سال‌های اخیر مسوولیت خونین‌ترین حملات از جمله حملات به مساجد، مدارس و باشگاه‌های ورزشی هزاره‌های شیعه افغانستان را برعهده گرفته است.

در این گزارش آمده، با آن‌که در یک و نیم سال اخیر شمار حملات به اهداف ویژه در کابل کاهش یافته اما شاخه خراسان داعش مسوولیت برخی حملات اخیر در کابل را برعهده گرفته‌اند. داعش مسوولیت حمله مسلحانه به وزارت مخابرات افغانستان در ۲۰ آوریل/۳۱ فروردین را بر عهده گرفت که دست‌کم ۱۰ نفر از جمله ۷ غیرنظامی و ۳ نظامی کشته شدند. در بین کشته شدگان دو زن نیز شامل‌ بودند.

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان و نمایندگان طالبان پس از هفتمین دور گفت‌وگوها در دوحه قطر از پیشرفت‌های اساسی به ویژه درباره تضمین طالبان به استفاده نشدن از خاک افغانستان در حمله به آمریکا و به دنبال آن زمانبندی خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان خبر می‌دهند. اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان از مبارزه قاطع و شکست داعش در افغانستان خبر داده بود.

Image caption برخی نهادهای تحقیقاتی گزارش داده‌اند که دانشجویان دانشگاه‌های افغانستان در معرض نفوذ اندیشه‌های تندروانه قرار دارند

اوایل ماه جاری، اداره امنیت ملی افغانستان نیز از بازداشت ۴ نفر از استادان و دانشجویان دانشگاه کابل به اتهام عضویت در گروه داعش و دست داشتن آنها در چندین حمله تروریستی خبر داده بود.

نفوذ و عضو گیری داعش از دانشجویان دانشکده شرعیات دانشگاه کابل نگرانی‌های را نسبت به گسترش افراط‌گرایی در میان دانشجویان افغانستان به وجود آورده است.