اشرف غنی رئیس جدیدی برای کمیسیون حقوق بشر افغانستان تعیین کرد

.
Image caption شهرزاد اکبر، رئیس جدید کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان امروز طی حکمی شهرزد اکبر، یکی از معاونان شورای امنیت ملی این کشور را به عنوان رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان منصوب کرد.

ارگ ریاست جمهوری با انتشار خبرنامه‌ای از انتصاب رئیس و هشت تن از اعضای جدید این کمیسیون خبر داده است.

شهرزاد اکبر ۳۲ ساله، فارغ التحصیل مطالعات توسعه از دانشگاه آکسفورد بریتانیا است و اخیرا به عنوان یکی از معاونان شورای امنیت ملی افغانستان منصوب شده بود.

خانم اکبر به بی‌بی‌سی گفت: "می‌خواهد کمیسیون حقوق بشر قربانی محور باشد و او کار را روی مستند‌سازی نقض حقوق بشری، تلفات غیرنظامی و حقوق زنان ادامه می‌دهد".

او افزود:"رابطه بین حقوق بشر و صلح، و رابطه بین صلح و عدالت از مواردی است که برایش اولویت دارند".

خانم اکبر پیش‌تر در نهادهای جامعه مدنی از جمله به عنوان رئیس دفتر بنیاد جامعه باز در کابل، رئیس 'سازمان ۱۴۰۰ افغانستان ' و در حکومت افغانستان به عنوان مشاور اشرف غنی نیز کار کرده است.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان ابتدا بنا به موافقت‌نامه کنفرانس بن در سال ۲۰۰۱ تاسیس شد و در سال ۲۰۰۴ در ماده ۵۸ قانون اساسی جدید "به منظور نظارت بر رعایت حقوق بشر در افغانستان و بهبود و حمایت از آن" مبنای قانونی یافت.

این کمیسیون دارای ۹ عضو است که توسط رئیس جمهوری افغانستان انتخاب می‌شوند. خانم سیما سمر، رئیس پیشین این نهاد با حکم حامد کرزی، رئیس جمهور وقت افغانستان، ریاست این کمیسیون را در ۱۵ سال گذشته برعهده داشت.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption سیما سمر، رئیس پیشین کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

سیما سمر از زنان شناخته‌شده افغانستان است که در سال ۲۰۰۱ به عنوان یکی از معاونان رئیس دولت انتقالی افغانستان و نخستین وزیر امور زنان دراین کشور تعیین شد.

از او به عنوان یکی از چهره‌های فعال مدافع حقوق بشر در افغانستان نام برده می‌شود و در هنگام ریاست کمیسیون حقوق بشر افغانستان جوایز مختلف بین‌المللی در زمینه حقوق زنان، حقوق بشر، دموکراسی و زنان برای صلح نائل شد. خانم سمر دو بار نامزد جایزه صلح نوبل شده بود.

کمیسیون حقوق بشر در سال ۲۰۰۵ با ارائه گزارش ملی "صدای مردم برای عدالت" خواهان محاکمه افراد متهم به جنایت جنگی در افغانستان شده بود که با مخالفت گسترده رهبران پرنفوذ جهادی این کشور مواجه شد.

منتقدین خانم سمر می‌گویند وضعیت حقوق بشر در افغانستان در یک و نیم دهه گذشته به صورت مورد انتظار بهبود نیافته و در موارد این کمیسیون به کم‌کاری متهم کرده‌اند؛ هرچند خانم سمر تاکید داشته که کمیسیون حقوق بشر افغانستان دارای صلاحیت اجرایی نیست و وظیفه آن مشورت‌دهی در امور حقوق بشر به حکومت افغانستان است.

همچنین در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۴، خانم سمر از اشرف غنی حمایت می‌کرد.

صدیق صدیقی، سخنگوی رییس‌جمهوری افغانستان می‌گوید خانم سمر، به‌عنوان نماینده خاص رییس‌جمهور و وزیر دولت در امور حقوق بشر و روابط بین المللی تعیین شده است.

موضوعات مرتبط