انفجار انتحاری در جلو دانشگاه کابل هشت دانشجو کشته و ده‌ها تن دیگر را زخمی کرد

افغانستان حق نشر عکس MOI AFGHANISTAN
Image caption مقام‌های امنیتی کابل تائید می‌کنند که یک انفجار انتحاری در ورودی دانشگاه کابل، در حوزه سوم این شهر رخ داده اس

مقام‌های امنیتی کابل تائید می‌کنند که حوالی ساعت ۷ صبح امروز، یک انفجار انتحاری در مقابل ورودی دانشگاه کابل، در حوزه سوم این شهر رخ داده است.

فردوس فرامرز، سخنگوی فرماندهی پلیس کابل به بی‌بی‌سی گفت که مهاجم انتحاری سوار بر خودروی نوع کرولا بوده و در مقابل ورودی دانشگاه کابل مواد همراهش را منفجر کرده است.

وحیدالله مایار، سخنگوی وزارت بهداشت افغانستان در صفحه توییترش نوشته که ۸ کشته و ۳۳ زخمی از این رویداد به بیمارستان‌ها منتقل شده‌اند.

وزارت کشور افغانستان نیز این آمار را تائید کرده و گفته که کشته‌شد‌ه‌ها و زخمیان این رویداد همه دانشجویان و افراد غیر نظامی هستند.

سخنگوی فرماندهی پلیس کابل افزود که دو مین مغناطیسی نیز در محل انفجار از سوی نیروهای امنیتی کشف و خنثا شده است.

قرار بود امروز امتحان کنکور داوطلبان "ستاژ قضا" و "شورای پزشکی" در این دانشگاه برگزار شود.

تاکنون گروهی مسئولیت این رویداد را به عهده نگرفته است.

نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت کشور افغانستان در صفحه تویتترش نوشته که معلومات ابتدایی این نهاد نشان می‌دهد این انفجار از سوی گروه طالبان انجام شده است. اما گروه طالبان گفته هیچ ربطی با این رویداد ندارد.

حق نشر عکس MOI AFGHANISTAN
Image caption وحیدالله مایار، سخنگوی وزارت بهداشت افغانستان در صفحه توییترش نوشته که ۸ کشته و ۳۳ زخمی از این رویداد به بیمارستان‌ها منتقل شده‌اند.

ماه قبل نیز در نتیجه یک انفجار انتحاری در وردی دانشگاه نظامی "مارشال فهیم" در حوزه پنجم کابل دست‌کم شش نفر کشته و ۱۶ نفر دیگر زخمی شدند.

مسئولین امنیتی کابل گفته بودند که بیشتر زخمیان این رویداد دانشجویان این دانشگاه نظامی هستند.

گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) مسئولیت این حمله را به عهده گرفته بود.

حدود دو ماه قبل نیز یک انفجار در دانشگاه خصوصی جهان، در ناحیه هشتم، منطقه "کارته نو" شهر کابل رخ داده بود. نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت داخله افغانستان در آن زمان گفته بود که "فرد تروریست می‌خواست مواد منفجره را در داخل تشناب(دستشویی)‌های دانشگاه جاسازی کند که مواد منفجر شده و شخص تروریست کشته شده است." مسئولین امنیتی کابل زخم برداشتن ۶ نفر در آن رویداد را تائید کرده بودند.