ارائه خدمات تلفن‌های موبایل در ولایت بلخ متوقف شد

افغانستان حق نشر عکس AFP
Image caption مردم بلخ در ۱۸ سال گذشته شاهد قطع ارتباط تلفنی نبوده‌اند

در پی حمله طالبان به دو ایستگاه فرستنده و گیرنده امواج تلفن در ولسوالی‌ چاربولک واقع در ولایت بلخ، تمامی شرکت‌های خصوصی ارائه دهنده خدمات تلفن موبایل وادار به قطع شبانه خدمات شان در مزارشریف و شبرغان شده‌اند.

مسئولان محلی بلخ با این اقدام شرکت‌ها مخالفت کرده و تمامی خدمات آنها را مسدود کرده‌اند. در حال حاضر تنها شبکه "سلام" متعلق به دولت، فعال است.

مزارشریف مرکز ولایت بلخ و شبرغان مرکز ولایت جوزجان است.

والی بلخ با این اقدام شرکت‌ها مخالفت کرده و خواهان مسدود شدنشان در صورت ادامه قطع خدمات شبانه شده است.

رسانه‌های محلی خبر داده‌اند که به دلیل عدم توجه به درخواست مراجع دولتی، مراکز فعالیت شرکت‌های اتصالات، روشن، ام‌تی‌ان و افغان‌بیسیم در بلخ از سوی مسئولان دولتی مسدود شده است.

به دلیل تهدیدهای طالبان، تلفن‌های موبایل در مناطق غیرشهری در هفت ولایت شمالی از دستکم یک سال به این طرف، شبانه کار نمی‌کرد.

شرکت‌ها می‌گویند نامه‌های تهدیدآمیزی از سوی طالبان دریافت کرده‌اند اما مسئولان محلی می‌خواهند تهدیدهای طالبان نادیده گرفته شود.

تلفن‌های همراه دارای امکان شناسایی موقعیت کاربران هستند و گفته شده طالبان برای جلوگیری از هدف قرار گرفتن از سوی نیروهای امینتی، با فعالیت‌های شبانه شبکه‌های موبایل مخالفت می‌ورزند.

اجمل فایز، فرمانده پلیس بلخ به بی‌بی‌سی گفت که شبکه‌های مخابراتی پس از دریافت نامه "تهدید آمیز" از سوی طالبان بدون اینکه نیروهای امنیتی را مطلع کنند، اقدام به قطع خدمات خود کرده‌اند.

یکی از مسئولان شرکت‌های مخابراتی در ولایت بلخ به بی‌بی‌سی گفت که تهدید طالبان جدی است و اگر آنان به این تهدید توجه نکنند، افراد این گروه آنتن‌های مخابراتی را آتش می‌زنند و به همین دلیل شرکت‌ها تصمیم گرفته‌اند خدمات شان را در طول شب قطع کنند.

ولایت بلخ و جوزجان درسال‌های گذشته از مناطق امن افغانستان به حساب می‌آمدند و از زمان سقوط حاکمیت طالبان در ۱۸ سال گذشته، این نخستین بار است که ارتباطات تلفنی دچار چنین اختلالی شده‌است.

Image caption توسعه خدمات مخابراتی یکی از دستاوردهای مهم دولت افغانستان محسوب می‌شود

به گفته یکی از مسئولان شبکه‌های مخابراتی روز یکشنبه (۲۹ سرطان/تیر) گروه طالبان دو آنتن مخابراتی را در ولسوالی چاربولک ولایت بلخ آتش زدند و به دفاترشرکت‌های مخابراتی در شهر مزارشریف، نامه تهدید آمیز فرستاند.

به گفته این مسئول که خواست نامش برده نشود، طالبان از تمام شبکه‌های مخابراتی خواسته که شب‌ها خدمات خود را قطع کنند، در غیر این صورت بقیه آنتن‌های شبکه‌های مخابراتی را آتش خواهند زد.

در دوسال گذشته در اغلب قسمت‌های شمال افغانستان از فاریاب تا بدخشان، خدمات مخابراتی در جریان شب قطع بود، شهرهای شبرغان و مزارشریف آخرین شهرهای شمال افغانستان هستند که خدمات مخابراتی در آنها از طرف شب قطع می‌شود.