ادامه کارزار انتخاباتی در افغانستان همزمان با کمک ده میلیون دلاری بریتانیا

انتخابات افغانستان حق نشر عکس UK EMBASSY KABUL
Image caption آلیسون بلیک، سفیر بریتانیا در کابل می‌گوید کشورش از برگزاری انتخابات در افغانستان قویا حمایت می‌کند

سفارت بریتانیا در کابل اعلام کرد که هشت میلیون پوند (ده میلیون دلار) برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان کمک می‌کند. همزمان، در ادامه کارزار انتخاباتی ریاست جمهوری افغانستان، عبداللطیف پدرام، یکی دیگر از نامزدان این انتخابات مبارزاتش را با شعار "عدالت، امنیت و آزادی" آغاز کرد.

آقای پدرام امروز (پنجشنبه، ۲۴ اسد/مرداد) در همایش انتخاباتی‌اش گفت او خواهان نظام "جمهوری اسلامی فدرالی افغانستان-خراسان" است.

او گفت افغانستان باید به زون‌های فدرال تقسیم شود و صلاحیت تصمیم‌گیری به مردم و محلات داده شود تا مسائل اجتماعی، اقتصادی و نظامی‌شان را مدیریت کنند. او گفت منظورش "فدرالیسم قومی" نیست. آقای پدرام همچنین اضافه کرد:"نظریه اقتصادی ما ایجاد اقتصاد اجتماعی بازار به جای اقتصاد بازار نیولیبرال است".

آقای پدرام که از چهره‌های سیاسی جنجالی در افغانستان شمرده می‌شود، رئیس حزب کنگره ملی افغانستان، از منتقدان سرسخت دولت است. او همواره خواهان فدرالی شدن نظام سیاسی بوده اما مخالفانش او را متهم به داشتن دیدگاه‌های تندورانه و تفرقه‌گرایانه قومی می‌کنند.

آقای پدرام نامزد انتخابات پارلمانی اخیر از ولایت بدخشان نیز بود ولی موفق به راه یافتن به مجلس نشد. او احسان الله حیدری را به عنوان معاون اول و محمد صادق وردک را به عنوان معاون دوم خود در این انتخابات، انتخاب کرده است.

بیش از دو هفته از آغاز کارزارهای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان گذشته و از ۱۸ نامزد، تنها تعدادی از آن‌ها مبارزات انتخاباتی‌شان را رسما آغاز کرده‌اند. کارزارهای انتخاباتی (۶ اسد/مرداد) آغاز شده بود.

حق نشر عکس PIDRAM FACEBOOK PAGE
Image caption با آن‌که از آغاز کارزارهای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان بیش از دو هفته گذشته، از 18 نامزد نیمی از آنان به شمول عبداللطیف پدرام تا کنون کارزارهایشان را آغاز کردند.

کمک مالی بریتانیا به انتخابات افغانستان

دولت بریتانیا اعلام کرد که اداره توسعه بین‌المللی این کشور هشت میلیون پوند (حدود ده میلیون دلار) به برنامه حمایت از انتخابات سازمان ملل که مسئولیت فراهم‌آوری کمک‌ها به نهادهای مستقل انتخابات را به عهده دارد، اختصاص داده است.

در بیانیه سفارت بریتانیا در کابل آمده است که این مبلغ شامل کمک چهار میلیون پوندی که قبلا بریتانیا به آن متعهد شده بود، نیز است.

آلیسون بلیک، سفیر بریتانیا در کابل گفته است:"خوشحالم که بریتانیا از طریق فراهم‌آوری این کمک می‌تواند از این روند دموکراتیک حمایت کند. بریتانیا از برگزاری انتخابات در افغانستان قویاً حمایت می‌کند تا مردم افغانستان بتوانند سهم برحق خود برای آینده کشور شان را ادا کنند.

او با تاکید بر اهمیت برگزاری انتخابات افغانستان، برگزاری انتخابات به موقع را گامی در راستای آینده باثبات و دموکراتیک افغانستان می‌داند.

هرچند در مورد برگزارشدن انتخابات افغانستان شک و شبهه‌ها و مخالفت‌هایی وجود دارد، اما ارگ ریاست جمهوری تاکید می‌کند که این انتخابات حتما برگزار خواهد شد.

در شرایطی که به نظر می‌رسد دولت زیر فشار سیاسی و اقتصادی برای برگزاری انتخابات قرار دارد، کمک بریتانیا می‌تواند خبر خوبی برای طرفداران برگزاری انتخابات تلقی شود.

در روزهای گذشته یکی از منابع دفتر طالبان در قطر که به بی‌بی‌سی گفت "برگزاری انتخابات به معنای مخالفت با صلح است" اما صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری گفت "طالبان نمی‌توانند مقابل خواست اکثریت مطلق مردم قرار گیرند."

هزینه انتخابات ریاست جمهوری افغانستان ۱۴۹ میلیون دلار تخمین شده که بخش عمده آن، یعنی ۹۰ میلیون دلار را دولت به دوش گرفته و بقیه از سوی نهادهای بین‌المللی پرداخته خواهد شد.

این انتخابات به اساس تقویم کمیسیون مستقل انتخابات، در ششم میزان/مهر سال جاری برگزار خواهد شد.