'آمریکا همزمان با طالبان، با دولت افغانستان توافق‌نامه‌ امضا می‌کند'

افغانستان حق نشر عکس CEO OFFICE
Image caption ریاست اجرایی افغانستان می‌گوید در روزهای نزدیک دولت توافق‌نامه‌ای را جدا از توافق آمریکا و طالبان، با آمریکا امضا خواهد کرد.

ریاست اجرای دولت افغانستان می‌گوید همزمان با توافق‌نامه آمریکا با طالبان، میان دولت افغانستان و آمریکا هم توافق جداگانه‌ای به امضا خواهد رسید. متن این سند نهایی شده و در اختیار رهبران دولت افغانستان قرار است.

امید میثم، معاون سخنگوی ریاست اجرایی افغانستان روز جمعه (۲۵ اسد/مرداد) به بی‌بی‌سی گفت، در این سند به استقلال دولت افغانستان تاکید خواهد شد و این‌که دولت به عنوان یک دولت مشروع از مردم افغانستان نمایندگی می‌کند و در جریان مذاکرات آمریکا و طالبان قرار بگیرد.

آقای میثم گفت این توافق‌نامه که بزودی به امضا خواهد رسید، زمینه گفت‌وگوهای بین‌الافغانی را مساعد می‌کند.

به گفته او، این توافق‌نامه اطمینان خاطر به این است که دولت افغانستان در جریان گفت‌وگوهای آمریکا و طالبان قرار دارد.

اما ارگ ریاست جمهوری تا به حال در مورد امضای چنین توافق‌نامه‌ای اظهارنظر نکرده است.

ترامپ؛ درباره توافق‌ با طالبان مشورت می‌کند.

شبکه خبری سی‌ان‌ان گزارش داده که انتظار می‌رود امروز جمعه، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا با مشاوران امنیتی خود، موضوع خروج نظامیان این کشور از افغانستان بنا به توافق‌های صلح با طالبان را بررسی کند.

منتقدان خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان اظهار نگرانی کرده و آن را به نوعی "تسلیم شدن" و "خیانت به حکومت افغانستان" ارزیابی می‌کنند.

دو هفته پیش و قبل از آغاز دور هشتم مذاکرات نمایندگان آمریکا و طالبان، زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان که در کابل حضور داشت گفته بود که با دولت افغانستان نیز روی گام‌های بعدی صلح به توافق رسیده ‌است.

آقای خلیلزاد گفت به دوحه می‌رود و در راه توافقی با اسلام‌آباد هم خواهد داشت، اما در مورد چگونگی توافقش با اسلام‌آباد تا کنون چیزی گفته نشده ‌است.