اشرف غنی: تاکید بر لباس غربی اشتباه امان‌الله بود

غني حق نشر عکس ARG
Image caption رئیس جمهور غنی در یک نشست ویژه در رادیو و تلویزیون ملی افغانستان در باره آنچه او "فصل ناتمام امان الله" می‌نامد صحبت کرد

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان روز گذشته در یک مصاحبه ویژه در تلوزیون ملی افغانستان روز پنجشنبه به مناسبت صدمین سالگرد استقلال افغانستان به عنوان "فصل ناتمام امان الله" درباره حکومت و دستاوردها و شاه امان الله، پادشاه پیشین افغانستان (۱۹۱۹-۱۹۲۹) صحبت می‌کرد.

رئیس جمهور غنی با اشاره به سلطنت شاه امان الله حاکم سابق افغانستان در اوایل قرن بیستم گفت که "مدرنیزاسیون در لباس نیست بل‌که در تفکر است" و تصریح کرد که "تاکید بر لباس غربی اشتباه امان الله" بود.

در این مصاحبه اختصاصی رئیس جمهور گفت: "آرزوی امان الله خان که می‌خواهم برآورده کنم این است که افغانستان باید دارای یک سیستم پایدار و یک جمهوری باشد."

آقای غنی گفت که علمای افغانستان در اجلاس قطر از سیستم دموکراتیک کشور دفاع کردند و آنها خواهان ثبات و صلح در کشور هستند.

رئیس جمهور افغانستان با تأکید بر تداوم نظام گفت: "مردم افغانستان برای دستیابی به صلح و ثبات پایدار باید استقلال فکری، هویتی، اقتصادی و سیاسی داشته باشند."

آقای غنی گفت قصرهای افغانستان برای نشان دادن هویت و تاریخ افغانستان در حال بازسازی هستند و دشمنان همواره در تلاش‌اند تا هویت افغان‌ها را نابود کنند. و تاکید کرد که "سرمایه‌گذاری در هویت افغانستان به همان اندازه سرمایه‌گذاری در راه ها و تعمیرها مهم است."

آقای غنی بار دیگر تاکید کرد که مردم افغانستان و جامعه جهانی باید انتخابات ریاست جمهوری پبیش‌رو را جدی بگیرند و افزود که اکنون چشم‌انداز سیاسی افغانستان تغییر کرده است و مردم از حقوق دموکراتیک خود آگاهی دارند.

اشرف غنی، یکی از نامزدان ریاست جمهوری افغانستان است و قرار است این انتخابات در ۲۸ سپتامبر امسال برگزار شود؛ هرچند مذاکرات صلح میان آمریکا و گروه طالبان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را در هاله‌ای از ابهام قرار داده است.

هشتمین دور مذاکرات صلح بین طالبان افغانستان و هیات آمریکایی در قطر دو روز پیش به پایان رسید. هر دو طرف گفتند که توافق نهایی به دست آمده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption طالبان اصرار دارند كه انتخابات ریاست جمهوری می‌تواند روند صلح را مختل كند

طالبان مسلح و حتی برخی سیاست‌مداران افغانستان بار دیگر با برگزاری انتخابات آینده ریاست جمهوری در ۶ میزان/مهر مخالفت کرده‌اند و این روند را مانع صلح می‌دانند.

موضع دولت آمریکا در این باره هنوز روشن نیست، اما به نظر می‌رسد که توافق صلح با طالبان اولویت اصلی است.

اما اتحادیه اروپا روز چهارشنبه بر برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آینده تاکید کرده و بریتانیا نیز روز گذشته کمک مالی ۱۰ میلیون دلاری به بودجه این انتخابات را اعلام کرد.

رئیس جمهور غنی اصرار دارد که انتخابات در تاریخ تعیین شده برگزار شود و گفته که انتخابات و صلح دو روند جداگانه هستند که یکدیگر را تکمیل می‌کنند.