'دهها شورشی' در افغانستان کشته شدند

جنگجویان طالبان
Image caption یک فرمانده طالبان کشته شدن چهارتن از شورشیان این گروه در میدان وردک را تایید کرده است

براساس گزارشها، دهها شورشی در مرکز و شرق افغانستان و همچنین دو سرباز خارجی در شرق این کشور کشته شده اند.

حلیم فدایی، والی میدان وردک، در جنوب غرب کابل به بی بی سی گفت در اثر عملیاتی علیه شورشیان وابسته به طالبان بیش از 25 شورشی کشته و 25 تن دیگر زخمی شده اند.

آقای فدایی گفت در این عملیات نیروهای پلیس و ارتش افغانستان و همچنین نیروهای ائتلاف بین المللی تحت فرمان آمریکا شرکت کرده اند.

والی میدان وردک افزود جنگ در حال حاضر در ولسوالی های نرخ و جلریز ادامه دارد. به گفته او، شورشیان در حال "فرار" از منطقه اند و نیروهای امنیتی جستجوی افراد وابسته به گروه طالبان را درمنطقه آغاز کرده اند.

آقای فدایی گفت در این عملیات از پشتیبانی هوایی هم استفاده شده است.

والی میدان وردک تاکید کرد که در این عملیات به غیرنظامیان آسیبی نرسیده است. او گفت یک سرباز ارتش ملی افغانستان در این عملیات زخمی شده است.

اما فردی که خود را یکی از فرماندهان طالبان معرفی کرد، در تماس تلفنی به بی بی سی گفت در این عملیات تنها چهار ستیزه جوی طالبان کشته شدند. این فرمانده طالبان افزود آنها به دو تانک نیروهای خارجی نیز آسیب رسانده و سرنشینان آنرا کشته اند.

هفده شورشی در کنر کشته شدند

یک فرمانده ارتش ملی افغانستان در شرق این کشور می گوید هفده شورشی در ولایت کنر کشته و سه تن دیگر زخمی شده اند.

محمد نسیم، یکی از فرماندهان ارتش ملی افغانستان می گوید حمله شماری از ستیزه جویان وابسته به گروه طالبان به یک پایگاه ارتش در ولسوالی نارنگ ولایت کنر منجر به درگیری میان سربازان ارتش و شورشیان شد.

آقای نسیم گفت نیروهای ارتش در این درگیری از نیروهای خارجی مستقر در افغانستان درخواست پشتیبانی هوایی کردند و در پی بمباران جنگنده های نیروهای خارجی بر مواضع طالبان، هفده شورشی کشته و سه تن دیگر زخمی شدند.

هنوز گروه طالبان در این مورد ابراز نظری نکرده است.

از سوی دیگر گروه طالبان و یک گروه شورشی دیگر موسوم به "سلفیها" در ولایت کنر مدعی شده اند که با حمله به نیروهای خارجی در منطقه کرنگل ولسوالی مانوگی حدود پنج سرباز را کشته اند.

اما محمد نسیم از کشته شدن سربازان خارجی در این منطقه اظهار بی اطلاعی کرده و گفته است که یک سرباز ارتش افغانستان در این منطقه کشته شده است.

کنر از ولایتهای ناآرام در شرق افغانستان است که گروههای شورشی در آن جا نفوذ دارند و علیه نیروهای افغان و خارجی می جنگند.

دو سرباز خارجی در شرق افغانستان کشته شدند

بر اساس یک خبر دیگر، نیروهای ائتلاف بین المللی تحت فرمان آمریکا در افغانستان می گویند بر اثر شلیک "اشتباهی" هاوان (خمپاره) در شرق افغانستان یک سرباز این نیروها کشته و چند تن دیگر زخمی شدند.

نیروهای ائتلاف با انتشار خبرنامه ای در این مورد گفته اند که این حادثه زمانی روی داد که سربازان گشتی از آنان درخواست کردند شورشیان را با شلیک هاوان هدف قرار دهند.

بر اساس این خبرنامه، سربازان گشتی با افراد مسلح شورشی در شرق افغانستان درگیر شده بودند.

نیروهای ائتلاف می گویند در این مورد تحقیق می کنند.

این نیروها در یک خبرنامه دیگر گفته اند که یک مامور پلیس ملی افغانستان با پرتاب یک بمب دستی یک سرباز گشتی نیروهای ائتلاف را کشته است.

در خبرنامه نیروهای ائتلاف آمده است که این حادثه زمانی روی داد که سربازان گشتی آنان در حال بازگشت به پایگاه خود در ولسوالی برمل ولایت پکتیکا بودند که مامور پلیس افغان یک بمب دستی را از فراز یک برج به سوی آنان پرتاب کرد.

بر اساس این خبرنامه، سربازان نیروهای ائتلاف با هدف قرار دادن این مامور پلیس افغان، او را کشتند.

این دومین حادثه از این دست ظرف هفته های اخیر در شرق افغانستان است.

پیش از این نیز یک سرباز نیروهای ائتلاف در اثر تیراندازی یک مامور پلیس افغان در پی جدل لفظی با سربازان نیروهای ائتلاف در شرق افغانستان کشته شده بود.

مقامات این حادثه را ناشی از "سوء تفاهم" خواندند.

بازگشت به صفحه افغانستان