تلفات شورشیان و نیروهای خارجی در افغانستان

طالبان
Image caption سال جاری شاهد تشدید خشونت طالبان بوده است

براساس گزارشها در تازه ترین خشونتها در افغانستان هفده شورشی و دو سرباز خارجی در این کشور کشته شده اند.

محمد نسیم، یکی از فرماندهان ارتش ملی افغانستان می گوید حمله شماری از ستیزه جویان وابسته به گروه طالبان به یک پایگاه ارتش در ولسوالی نارنگ ولایت کنر منجر به درگیری میان سربازان ارتش و شورشیان شد.

به گفته این فرمانده افغان، در این درگیری هفده تن از شورشیان مسلح کشته و سه تن دیگر زخمی شدند.

آقای نسیم گفت نیروهای ارتش در این درگیری از نیروهای خارجی مستقر در افغانستان درخواست پشتیبانی هوایی کردند و در پی بمباران جنگنده های نیروهای خارجی بر مواضع طالبان، هفده شورشی کشته و سه تن دیگر زخمی شدند.

هنوز گروه طالبان در این مورد ابراز نظری نکرده است.

از سوی دیگر گروه طالبان و یک گروه شورشی دیگر موسوم به "سلفیها" در ولایت کنر مدعی شده اند که با حمله به نیروهای خارجی در منطقه کرنگل ولسوالی مانوگی حدود پنج سرباز را کشته اند.

اما محمد نسیم از کشته شدن سربازان خارجی در این منطقه اظهار بی اطلاعی کرده و گفته است که یک سرباز ارتش افغانستان در این منطقه کشته شده است.

کنر از ولایتهای ناآرام در شرق افغانستان است که گروههای شورشی در آن جا نفوذ دارند و علیه نیروهای افغان و خارجی می جنگند.

کشته شدن دو نظامی خارجی

بر اساس یک خبر دیگر، نیروهای ائتلاف بین المللی تحت فرمان آمریکا در افغانستان می گویند بر اثر شلیک "اشتباهی" هاوان (خمپاره) در شرق افغانستان یک سرباز این نیروها کشته و چند تن دیگر زخمی شدند.

نیروهای ائتلاف با انتشار خبرنامه ای در این مورد گفته اند که این حادثه زمانی روی داد که سربازان گشتی از آنان درخواست کردند شورشیان را با شلیک هاوان هدف قرار دهند.

بر اساس این خبرنامه، سربازان گشتی با افراد مسلح شورشی در شرق افغانستان درگیر شده بودند.

نیروهای ائتلاف می گویند در این مورد تحقیق می کنند.

این نیروها در یک خبرنامه دیگر گفته اند که یک مامور پلیس ملی افغانستان با پرتاب یک بمب دستی یک سرباز گشتی نیروهای ائتلاف را کشته است.

در خبرنامه نیروهای ائتلاف آمده است که این حادثه زمانی روی داد که سربازان گشتی آنان در حال بازگشت به پایگاه خود در ولسوالی برمل ولایت پکتیکا بودند که مامور پلیس افغان یک بمب دستی را از فراز یک برج به سوی آنان پرتاب کرد.

بر اساس این خبرنامه، سربازان نیروهای ائتلاف با هدف قرار دادن این مامور پلیس افغان، او را کشتند.

این دومین حادثه از این دست ظرف هفته های اخیر در شرق افغانستان است.

پیش از این نیز یک سرباز نیروهای ائتلاف در اثر تیراندازی یک مامور پلیس افغان در پی جدل لفظی با سربازان نیروهای ائتلاف در شرق افغانستان کشته شده بود.

مقامات این حادثه را ناشی از "سوء تفاهم" خواندند.