نظامیان افغان در حمله ائتلاف کشته شدند

سربازان افغان

مقامات می گویند در اثر یک حمله هوایی نیروهای بین المللی در شرق افغانستان، 9 سرباز افغان کشته و چهار سرباز دیگر زخمی شده اند.

گزارش شده که هلی کوپترهای نظامی به یک پایگاه ارتش افغانستان در ولایت خوست تیراندازی کردند.

نظامیان آمریکایی در افغانستان گفتند که احتمال دارد شماری از سربازان افغان در اثر یک "حمله اشتباهی" کشته و زخمی شده باشند.

وزارت دفاع افغانستان با انتشار اعلامیه ای، این حادثه را محکوم کرده و خواستار پیگرد قانونی عاملان آن شده است.

خشونتها در افغانستان امسال افزایش یافته و تعدادی از غیرنظامیان نیز در اثر بمبگذاری های گروه طالبان و یا حملات نیروهای بین المللی به قتل رسیده اند.

نیروهای بین المللی و افغان، درگیر یک جنگ فرسایشی با گروه طالبان، در مناطق جنوبی و شرقی افغانستان هستند.

تحقیقات

لطف الله بابکرخیل، از مسئولان دولتی در ولایت خوست به رسانه ها گفت که هلی کوپترهای جنگی نیروهای خارجی، یک پایگاه ارتش را در ولسوالی دومنده هدف قرار دادند.

منابع نظامی آمریکا در افغانستان نیز با انتشار یک اعلامیه پذیرفتند که واحدی از این نیروها در بازگشت از یک عملیات در این منطقه، درگیر شدند.

در این اعلامیه آمده است: "در اثر این درگیری، سربازان ارتش کشته و زخمی شدند. گزارشهای ابتدایی از سربازان در محل نشان می دهد که این حادثه در اثر یک حمله اشتباهی به وقوع پیوسته است."

این منابع همچنین از آغاز تحقیقات در مورد این واقعه خبر داده اند.

یک سخنگوی ارشد نظامیان آمریکایی در افغانستان گفت: "ما در همکاری با مقامات وزارت دفاع تلاش می کنیم تا بدانیم که چه اتفاق افتاده است. برای دست یافتن به حقیقت، یک تحقیقات مشترک راه اندازی خواهد شد."

پیگرد قانونی

وزارت دفاع افغانستان کشته شدن این سربازان در حمله نیروهای بین المللی را "اسفبار" خوانده و گفته است که چنین حملاتی روحیه ارتش افغانستان را تضعیف میکند و مانع پیشرفت این نیروها می شود.

در اعلامیه وزارت دفاع آمده است: "ما برای مردم افغانستان و منسوبین اردوی ملی (ارتش) وعده می دهیم که با جدیت موضوع را پیگیری کنیم، تا مرتکبین این عمل مطابق قوانین نافذه تحت تعقیب قانونی قرار گرفته و به محاکمه کشانده شوند."

وزارت دفاع همچنین گفته است هیاتی را به محل حادثه فرستاده تا جزییات این حمله را با دقت ارزیابی کند.

اوایل امسال، آمریکا، دولت افغانستان و سازمان ملل متحد تحقیقات مشترکی را در مورد گزارشها مبنی بر کشته شدن 91 غیرنظامی افغان در غرب این کشور آغاز کردند.

آمریکا بعد اعلام کرد که بیش از سی نفر به شمول زنان و کودکان در این حمله در روستای عزیزآباد ولایت هرات کشته شده اند.

این گزارشها، نگرانی در میان دولت افغانستان و مردم این کشور را نسبت به افزایش تلفات غیرنظامیان افزایش داد.

مطالب مرتبط