نشریات کابل: پنجشنبه ۲ عقرب

بمباران منطقه ای در ولسوالی دومنده ولایت خوست که منجر به کشته و زخمی شدن شماری از سربازان ارتش افغانستان شد، از مسایل اصلی مورد بررسی در نشریات چاپ امروز کابل است.

روزنامه هشت صبح به کشته شدن سربازان ارتش افغانستان در اثر "تیراندازی اشتباهی" نیروهای خارجی در ولایت خوست اشاره کرده و به طعنه نوشته است که این سربازان در نتیجه "آتش باری دوستانه" کشته شدند.

این روزنامه با توجه به اعلامیه وزارت دفاع افغانستان که گفته هلی کوپترهای نظامیان خارجی، یک پایگاه سربازان ارتش را در ولسوالی دومنده ولایت خوست بمباران کرده اند، نوشته که این موضوع نشان می دهد، نیروهای خارجی در زمان اجرای عملیات، حتی در مورد موقعیت پایگاه های ارتش افغانستان نیز آگاهی کافی ندارند.

هشت صبح افزوده که اگرچه نظامیان آمریکایی از آغاز تحقیقات در مورد جزییات این حادثه خبر داده اند، اما تجربه نشان داده که چنین اقداماتی نتیجه ای نداشته و هرگز به پیگرد قانونی عاملان آن نمی انجامد.

روزنامه انیس نیز سرمقاله خود را با عنوان "اشتباهات مکرر" چاپ کرده و در آن، از نیروهای خارجی انتقاد کرده که به نوشته روزنامه، در عملیات های نظامی خود از دقت لازم کار نمی گیرند.

انیس با اشاره به بمباران ولسوالی دومنده در خوست که منجر به کشته شدن ۹ سرباز ارتش افغانستان شد، نوشته که ادامه این وضعیت، از یک سو روحیه ارتش افغانستان را تضعیف کرده و از سوی دیگر، باعث ایجاد نوعی بدبینی نسبت به نیروهای خارجی در افغانستان خواهد شد.

این روزنامه تاکید کرده که برای جلوگیری از چنین حوادثی در آینده، نیاز است تا بين نیروهای خارجی و افغان، هماهنگی ایجاد شود.

روزنامه اصلاح اما به ادامه خشونتها در افغانستان توجه کرده و مذاکره با شورشیان مخالف دولت را تنها راه تامین صلح در این کشور خوانده است.

اصلاح نوشته که کشورهای عضو پیمان ناتو برای کاهش نا امنی ها در افغانستان در پی افزایش نیروی نظامی در این کشور هستند اما روزنامه تاکید کرده که تقویت مواضع دولت افغانستان برای آغاز مذاکره و تفاهم با طالبان، راه کوتاه تر رسیدن به امنیت در افغانستان است.

در عوض روزنامه نوشته که عملیات های نظامی برای سرکوب گروه های شورشی که حاضر به گفتگو و ترک جنگ نیستند، باید در پایگاه های اصلی این گروه در بیرون از مرزهای افغانستان انجام شود.