بازداشت یک فرمانده ارشد طالبان درجنوب

طالبان ( آرشیو )

مقامات محلی در ولایت ارزگان، در مرکز افغانستان می گویند یک فرمانده ارشد شورشیان را همراه با معاون او در این ولایت بازداشت کرده اند.

ژنرال جمعه گل همت، فرمانده پلیس ولایت ارزگان به بی بی سی گفت این فرمانده، که "ملا جمعه گل" نام دارد با معاونش، مولوی عبدالحکیم، در اثر عملیات نیروهای پلیس در ولسوالی چهارشنیه بازداشت شدند.

فرمانده پلیس ارزگان گفت ملا جمعه گل فرماندهی بیش از 160 فرد شورشی را به عهده داشته و از فرماندهان "مشهور" طالبان شمرده می شود.

آقای همت بازداشت این فرمانده شورشیان را "دستارود بزرگ" برای پلیس ارزگان خواند و افزود که مردم در بازداشت او و معاونش، با پلیس همکاری کردند.

فرمانده پلیس ارزگان همچنین گفت که پلیس این ولایت با همکاری مردم ، 17 تن از فرماندهان طالبان را ظرف سه ماه اخیر بازداشت کرده و یا کشته اند.

عملیات در پکتیکا

از سوی دیگر، نیروهای ائتلاف بین الملل تحت فرمان آمریکا در افغانستان می گویند سه شورشی وابسته به گروه جلال الدین حقانی را در عملیاتی در ولایت پکتیکا در جنوب شرق این کشور کشته اند.

این نیروها با انتشار خبرنامه ای در این مورد گفته اند چهار فرد مظنون دیگر را در این عملیات بازداشت کرده اند.

نیروهای ائتلاف می گویند این عملیات را در ولسوالی "زیروک" ولایت پکتیکا به راه انداختند و هدف اصلی آن جستجوی یک فرمانده وابسته به گروه حقانی بود.

بر اساس خبرنامه نیروهای ائتلاف، این فرمانده در هماهنگی فعالیتهای ستیزه جویان خارجی و تهی اسلحه برای شورشیان در شرق افغانستان دست داشته است.

نیروهای ائتلاف می گویند در این عملیات هنگام باز رسی خانه های مشکوک، با تیراندازی شورشیان مواجه شدند و در نتیجه آتش متقابل آنان، سه شورشی کشته و چهار تن دیگر از آنها بازداشت شدند.

اکرم اخپلواک، والی پکتیکا می گوید یکی از افراد کشته شده در این عملیات نیروهای ائتلاف "قاری جلال" نام داشته که از فرماندهان "عمده" طالبان بوده است.

والی پکتیکا می گوید قاری جلال از افراد "مهم" طالبان در این ولایت شمرده می شد.

آدم ربایی در غزنی

بر اساس یک خبر دیگر، مقامات دولت افغانستان می گویند آدم ربایان در ولایت غزنی دو کارمند یک موسسه بنگلادشی موسوم به " برک" را ربوده اند.

ازمری بشری، سخنگوی وزارت داخله افغانستان به بی بی سی گفت ربایندگان روز گذشته (23 اکتبر) دو کارمند بنگلادشی و دو کارمند افغان موسسه "برک" را ربودند. به گفته آقای بشری، آدم ربایان پس از چند ساعت کارمندان افغان موسسه برک را آزاد کردند، اما کارمندان بنگلادشی این موسسه را، با خود با خود بردند.

هنوز مسئولیت این آدم ربایی را هیچ فرد یا گروهی به دوش نگرفته است.

آقای بشری گفت کارمندان موسسه برک را "دشمنان افغانستان" ربوده اند. مقامات افغان بیشتر افراد وابسته به گروههای مسلح مخالف دولت را با این عنوان می خوانند.

سخنگوی وزارت داخله گفت پلیس "تحقیقات جدی" را برای ردیابی ربایندگان و افراد ربوده شده آغاز کرده است.

این گزارشها در حالی منتشر می شود که توقف فعالیتهای شبکه های مخابراتی خصوصی در ولایت غزنی وارد چهارمین روز خود شده است.

شرکتهای تلفنهای همراه سه شنبه گذشته (21 اکتبر) فعالیتهای خود را در پی هشدار طالبان در ولایت غزنی متوقف کردند.

اگرچه دولت افغانستان گفته است که این شرکتها باید بر اساس تعهد خود در هر حالتی به فعالیتهای خود ادامه دهند، اما این شرکتها هنوز فعالیتهای خود را در ولایت غزنی از سرنگرفته اند.

مطالب مرتبط