نشریات کابل4 عقرب

روزنامه های چاپ امروز کابل بیشتر تظاهرات مردم لغمان در شرق افغانستان و موضوع گفتگو با طالبان را مهم دیده و مطالب اصلی شان را به آن اختصاص داده اند.

روزنامه ویسا تظاهرات مردم در ولایت شرقی لغمان در اعتراض به کشتار دست کم سی غیرنظامی توسط طالبان در ولایت قندهار را بازتاب دهنده احساس تمام مردم کشور دانسته است.

روز گذشته (۲۴ اکتبر) هزاران نفر در لغمان در اعتراض به این اقدام طالبان دست به تظاهرات زدند و کشتار این افراد را محکوم کردند.

به باور ویسا این تظاهرات به روشنی نشان داد که مردم از گونه جنگی تحت هر عنوانی بیزارند. به نوشته ویسا، کسانی که در افغانستان می جنگند و به این جنگ رنگ دینی می دهند، به اسلام "جفا" می کنند.

روزنامه از طالبان خواسته است که به اوضاع منطقه و جهان توجه کرده و موقف خود را بررسی کنند و به این پرسشها پاسخ دهند که آنان به نیروی چه کسی و برای چه چیزی دست به کشتار می زنند.

روزنامه دولتی انیس پرسیده است که اگر بیگانگان در کشتار این افراد دخیل نبودند، چگونه این افراد، که برای جستجوی نفقه خانواده های شان خانه های خود را ترک کرده بودند، سر بریده شدند.

انیس در سرمقاله خود نوشته است که مداخله در امور افغانستان برای ویرانی این کشور، "به گونه سازمان یافته و به دستور بیگانگان" انجام می شود.

روزنامه در همین مطلب با توجه به سخنان اخیر حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان در رادیوی دولتی این کشور، نوشته است که آقای کرزی "با شکیبایی" مخالفان را دعوت به صلح کرد.

آقای کرزی روز پنجشنبه گذشته (۲۳ اکتبر) ضمن دعوت طالبان برای گفتگو، از ملک عبدالله پادشاه عربستان سعودی و شیخ طنطاوی، رئیس دانشگاه الازهر مصر، برای میانجیگری در گفتگو با طالبان سپاسگزاری کرد.

روزنامه پیمان از مقامات دولت افغانستان انتقاد کرده است که در مورد موضوع گفتگو با طالبان موضع مشخصی ندارند.

روزنامه در مطلب اصلی خود از یک مقام دولت آقای کرزی انتقاد کرده که اول ماه حرفی را می زند و آخر ماه آن را رد می کند. پیمان مدعی است که اعضای تیم رئیس جمهور هنوز منافع ملی خود را "نشناخته اند".

پیمان از این مقام نام نبرده، اما ظاهراً اشاره اش به رنگین دادفر اسپنتا، وزیر خارجه است که گفته بود گفتگو با طالبان از "موضع قدرت" انجام شود و اخیراً در نشستی پذیرش قانون اساسی را پیش شرط مذاکره با آنان دانست.

روزنامه هشت صبح افزایش بحثهای قومی در مورد تغییرات اخیر در کابینه آقای کرزی را "سخت هشدار دهند و خطرناک" دانسته است.

هشت صبح افزوده است که باز هم سخن از تغییرات تازه در کابینه مطرح است که به نوشته روزنامه این سخنان به مسائل قومی بیشتر دامن می زند.

به باور نویسنده، چنین فضایی می تواند فضای انتخابات آینده ریاست جمهوری افغانستان تیره سازد. نویسنده از دولت خواسته است کاری نکند که به این گونه مسائل بیشتر دامن زند.