رهایی همایون شاه آصفی از چنگ آدم ربایان

همایون شاه آصفی
Image caption همایون شاه آصفی از نزدیکان محمد ظاهر شاه است و یکی از نامزدان ریاست جمهوری درسال دوهزار وچهار میلادی بود.

مقامات امنیتی افغان می گویند، همایون شاه آصفی از شخصیت های برجسته سیاسی و از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که هفته پیش از سوی افراد مسلح ناشناس ربوده شده بود، آزاد شده است.

امرالله صالح رئیس اداره امنیت ملی افغانستان که در یک کنفرانس خبری سخن می گفت، از آزادی عبدالطیف پسر معاون بانک خصوصی موسوم به عزیزی بانک نیز خبر داد.

رئیس امنیت ملی افغانستان افزود، آقای آصفی و عبدالطیف در نتیجه عملیات نیروهای امنیتی بر مخفی گاه ربایندگان در منطقه ای موسوم به تره خیل آزاد شده اند.

تره خیل مربوط ولسوالی ده سبز است و در شرق شهر کابل موقعیت دارد.

امرالله صالح کسانی را که دست به این آدم ربایی زده بودند، از اعضای قوی ترین باند آدم ربایی خواند و گفت هفت تن از آدم ربایان به اتهام ربودن همایون شاه آصفی و عبدالطیف، باز داشت شده اند.

رئیس امنیت ملی در پاسخ به این سوال که نیروهای امنیتی چگونه به مخفیگاه آدم ربایان راه یافتند گفت که نیروهای امنیتی قبلا دیگر اعضای مربوط به این باند را در باز داشت خود داشتند و بعد از باز جویی از آنها توانستند محلی راکه آقای آصفی درآنجا نگهداری می شد کشف کنند.

رئیس امنیت ملی به خبرنگاران گفت، هدف آدم ربایان از ربودن آقای آصفی و عبدالطیف به دست آوردن پول بوده و در بدل رهایی هرکدام از آنها 5 میلیون دلار خواسته بودند.

آنگونه که مقامات امنیتی درکابل می گویند، یکی از کسانی که به اتهام دست داشتن دراین آدم ربایی باز داشت شده است، چهار ماه پیش از زندان رها شده بود، رئیس امنیت ملی از نهادهای قضایی افغانستان خواستار محاکمه آدم ربایان شد و تاکید کرد که اگر آدم ربایان مجازات نشوند، نمی توان جلو حوادثی از این دست را گرفت.

همایون شاه آصفی و عبدالطیف نیز در کنفرانس خبری رئیس امنیت ملی حضور داشتند، و به گفته آنها، آدم ربایان آنها را در چاه سرپوشیده ای به عمق 5 متر نگهداری می شدند که تنها مجرای کوچکی برای جریان هوا درآن وجود داشت.

اخیرا ناامنی وحوادث آدم ربایی در کابل و برخی دیگر از شهر ها افغانستان افزایش یافته و سبب نگرانی مردم شده است.