اعضای کمیسیون جرگه امن رهسپار پاکستان شدند

پرچم افغانستان پاکستان
Image caption سال گذشته جرگه امن با شرکت حامد کرزی و پرویزی مشرف در کابل برگزار شد و در آن تصمیم گرفته شد

اعضای افغان کمیسیون جرگه امن منطقه ای رهسپار اسلام آباد شده و قرار است فردا با اعضای پاکستانی این کمیسیون گفتگو کنند.

در این کمیسیون 25 نفر از جانب افغانستان و 25 نفر دیگر از سوی پاکستان عضویت دارند و این نخستین باری است که نشست این کمیسیون در اسلام آباد برگزار می شود.

مقامات افغان می گویند در این نشست همه تصمیم های جرگه مشترک امن منطقه ای که حدود یک سال پیش با شرکت نمایندگان افغانستان و پاکستان در کابل برگزار شد، بررسی خواهد شد.

تدوین طرزالعملی برای دولتهای افغانستان و پاکستان در کار مبارزه با تروریسم و تامین صلح و ثبات در این دو کشور، از عمده ترین فیصله های این جرگه در کابل بود.

فاروق وردک، وزیر معارف (آموزش و پرورش) افغانستان و معاون کمیسیون مشترک جرگه امن منطقه ای می گوید که مساله گفتگو میان دولت افغانستان و طالبان یکی از موضوعات اصلی اجلاس کمیسیون مشترک جرگه امن منطقه ای در اسلام آباد است.

آقای وردک گفت: "یکی از سفارشهای جرگه مشترک امن این بود که گفتگوها با مخالفان هم از لحاظ کیفی و هم از لحاظ کمی سرعت و بهبود یابد. (در نشست کمیسیون مشترک جرگه امن در اسلام آباد) در این مورد صحبت خواهد شد."

به گفته آقای وردک، دولتهای افغانستان و پاکستان به این باور رسیده اند که گفتگو با مخالفان یکی از راه های تامین صلح در هر دو کشور است.

اما هنوز گروه طالبان در مورد این مذاکرات سخنی نگفته اند.

آقای وردک آغاز گفتگو با طالبان را از خواست های ملت های افغانستان و پاکستان خواند. او گفت در صورت رد این برنامه از سوی گروه طالبان، آنها در مخالفت با ملت های هر دو کشور قرار خواهند گرفت.

دولت افغانستان ابراز خوشبینی می کند که برگزاری اجلاس کمیسیون مشترک جرگه امن منطقه ای برای تامین صلح و ثبات در افغانستان و تقویت روابطه میان هر دو کشور همسایه کمک خواهد کرد.

ظرف بیش از یک سال اخیر افغانستان و پاکستان روابط پر نشیب و فرازی داشته اند.

افغانستان همواره دولت پاکستان را متهم کرده که در جلوگیری از تجهیز، آموزش و ورود شورشیان از خاک آن کشور به افغانستان تلاش لازم نکرده است.

اما پاکستان این اتهامات را رد کرده و دولت افغانستان را در تامین امنیت این کشور ناتوان خوانده است.

مطالب مرتبط