تحلیل ساندی تایمز از اوضاع امنیتی افغانستان

نیروهای بریتانیایی در هلمند
Image caption درحال حاضر بیش از 8 هزار و 500 تن از سربازان بریتانیایی در هلمند مستقر هستند.

هفته نامه بریتانیایی ساندی تایمز در شماره یکشنبه (26 اکتبر) خود در مطلبی زیر عنوان طرحهای آمریکا برای اعزام نیرو به هلمند به مسایل امنیتی افغانستان پرداخته است.

ساندی تایمز با اشاره به برنامه آمریکاییها برای اعزام 9 هزار سرباز برای سال آینده در ولایت هلمند، این اقدام را تضعیف موقعیت نیروهای بریتانیایی در جنوب افغانستان تعبیر می کند.

مایکل اسمیت نویسنده مقاله می گوید که قرار است سه واحد نخست نظامی با مجموع سه هزار سرباز آمریکایی از بهار سال آینده فعالیت خود را آغاز کنند و پایگاه اصلی این نیروها در امتداد مقر سربازان بریتانیایی در حال ساخت است.

به نوشته ساندی تایمز این اقدام پس از آن صورت می گیرد که آمریکاییها از نبود سرباز کافی بریتانیایی در منطقه و کمبود هلیکوپتر و در نتیجه وخامت وضعیت امنیتی و فعالیت آزادانه طالبان در منطقه خسته و نومید شده اند.

از این رو به نظر نویسنده، ممکن است آمریکاییها تاکتیک نظامی متفاوتی را در پیش بگیرند. چرا که فرماندهان آمریکایی بیشتر از بریتانیاییها، خواستار پشتیبانی هوایی می شوند.

در همین رابطه، یک فرمانده ارشد بریتانیایی به این روزنامه گفته است که آنها با منابع موجود قادر به شکست دشمن نیستند.

از سوی دیگر نویسنده از منابع بریتانیایی نقل قول می کند که حضور تعد اد زیادی از نیروهای آمریکایی در آینده ممکن است باعث شود که بریتانیاییها نتوانند نقش گذشته را در این منطقه بازی کنند.

به نوشته مایکل اسمیت، ناکامی سربازان بریتانیایی بویژه دو هفته پیش هویدا شد، یعنی زمانی که طالبان توانستند لشکرگاه مرکز ولایت هلمند و خانه والی را در فاصله اندکی از پایگاه نیروهای بریتانیایی هدف حمله قرار دهند.

در عین حال نویسنده از سخنگوی وزارت دفاع آمریکا نقل قول می کند که قصد آنان نه جابجایی سربازان آمریکایی با نیروهای بریتانیا بلکه تلاش برای تکمیل مأموریت آنان درمنطقه است.

این روز نامه همچنین مصاحبه ای از جان هاتن وزیر دفاع بریتانیارا چاپ کرده که گفته است "طالبان شکست خواهند خورد اما نه به این زودی ها بلکه در زمانی طولانی تر."

جان ها تن گفته : "به نظر من می باید این را درک کرد که شکست طالبان ممکن است چندین دهه را در بر بگیرد."

وزیر دفاع جدید بریتانیا در گفتتگو با ساندی تایمز تاکید کرده است که بدون معامله با شورشیان دست یابی به اهداف توسعه در افغانستان ناممکن است او گفته اول باید با شورشیان وارد گفتگو شد.

بر اساس گزارش ها طرح گفتگو با طالبان که از حمایت بریتانیا نیز برخوردار است با هدف سوا کردن طالبان افغان و طالبان پاکستانی از نیروهای القاعده است. تا در نتیجه این گفتگوها، طالبان این دو کشور در قدرت سهیم شوند و به این صورت القاعده که برنامه های فرا منطقه ای دارد همدستان خود در این منطقه را از دست دهد.

اما آیا هنوز مشخص شده که چه کسانی در میان گروه طالبان برای این گفتگوها در نظر گرفته خواهند شد و چقدر امکان جدایی طالبان از القاعده وجود دارد؟