کاهش "بیست درصدی کشت" خشخاش در افغانستان

Image caption سازمان ملل متحد هشدار داده است که اگر به کشاورزان کمک نشود، فقر آنها را مجبور خواهد کرد تا دوباره خشخاش بکارند

اداره مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل متحد، می گوید امسال کشت خشخاش در افغانستان بیست در صد کاهش یافته است.

با این حال، سازمان ملل متحد هشدار می دهد که اگر به کشاورزان افغان کمک های فوری صورت نگیرد، آنها کشت خشخاش را از سر خواهند گرفت.

این اداره تلاش حکومت افغانستان و "تعهد" مسئولان در مبارزه علیه مواد مخدر را از عوامل این کاهش می دانند.

این سازمان می گوید، در این صورت، مشکلات اقتصادی، فقر و نبود بازاری برای عرضه محصولات زراعتی، کشاورزان را مجبور خواهد کرد تا دوباره خشخاش بکارند.

مبارزه با مواد مخدر از برنامه های پرهزینه در افغانستان پس از فروپاشی رژیم طالبان بوده است.

دولت افغانستان در همکاری با جامعه جهانی، تلاشهای زیادی را برای کاهش کشت و تولید مواد مخدر انجام داده اما این تلاشها، نتایج محسوسی نداشته است.

برخی نهادهای مستقل، شماری از مقامات ارشد دولتی را در افغانستان به دست داشتن در تجارت مواد مخدر متهم می کنند.

"پیام رییس جمهور"

براساس بررسی تازه سازمان ملل متحد، در حال حاضر تنها در هفت ولایت افغانستان که شامل ولایات هلمند، قندهار، فراه، ارزگان، نیمروز، زابل و دایکندی می شود، کشت خشخاش ادامه دارد.

مسئولان این سازمان می گویند در دیگر ولایات افغانستان، یا خشخاش کاشته نمی شود و یا هم بسیار کاهش یافته است.

کرستینیا اوگز، از مسئولان اداره مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل متحد می گوید کاهش کشت خشخاش در افغانستان نشان می دهد که مردم و کشاورزان به پیامهای علمای دینی و مقامات دولت افغانستان در مورد عدم کشت خشخاش احترام گذاشته اند.

او می گوید: "کشت خشخاش به این دلیل کاهش یافته که کشاورزان، از وزرا، والی ها، ولسوالها، و ملاها و روحانیون به ویژه از حامد کرزی، رییس جمهورافغانستان پیامی روشنی در این زمینه دریافت کرده اند."

او افزود: "این پیام رییس جمهور که ما نمی توانیم کشت خشخاش را تحمل کنیم، بجز در ولایات جنوبی، در سایر ولایات به خوبی شنیده شده است. مردم از ملاها شنیده اند که خشخاش عامل ادامه خشونت و بدبختی در افغانستان است. من امیدوار هستم که ملاها بیشتر از این در پخش این پیام تشویق شوند." این بررسی سازمان ملل متحد می گوید که طی یک سال گذشته، در نزدیک به چهل هزار هکتار زمین، خشخاش کشت نشده است.

با آنکه براساس این بررسی، در کشت خشخاش در افغانستان بیست درصد کاهش به عمل آمده است اما هنوز افغانستان بزرگترین تولید کننده مواد مخدر در سطح جهان است.

مطالب مرتبط