آغاز کار جرگه صلح منطقه ای افغانستان و پاکستان

[جرگه صلح اسلام آباد
Image caption اجلاس اسلام آباد در واقع ادامه جرگه صلح منطقه ای است که سال گذشته با اشتراک روسای جمهور و نمایندگان دو کشور در کابل برگزار شد

جرگه صلح منطقه‌ ای با شرکت نمایندگان افغانستان و پاکستان در اسلام آباد آغاز‌ به کار کرد.

رهبران سیاسی و قومی پاکستان و افغانستان این اجلاس دو روزه را برای پایان دادن به خشونت های جاری در مناطق مرزی دو کشور برگزار کرده اند.

شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان، گفته است که کشورش بیش از هر زمان دیگری متعهد است تا به سوء استفاده از قلمرو کشورش برای انجام حملاتی در آنسوی مرز پایان دهد.

عبدالله عبدالله، وزیر امور خارجه پیشین افغانستان، که دراین اجلاس ریاست هیات افغان را به عهده دارد گفته است که هر دو کشور در "محور حملات تروریسم جهانی" قرار دارند.

یک خبرنگار بی بی سی در اسلام آباد می گوید اجلاس اسلام آباد تلاشی است که با هدف بر قرار کردن صلح از راه مذاکره با شورشیان فعال در دو کشور انجام می شود. این اجلاس دو روزه در واقع ادامه اجلاس صلح منطقه ای کابل است که سال گذشته با حضور نمایندگان دو کشور برگزار شد.

حدود 25 نفر از جانب افغانستان در اجلاس اسلام آباد حضور دارند.

مقامات می گویند که تسریع روند گفتگوها میان دولت افغانستان و گروه طالبان در راس دستور کار جرگه صلح منطقه ای اسلام آباد قرار دارد.

هنوز مشخص نیست که آیا این اجلاس می تواند به تسریع روند گفتگو میان دولت افغانستان و طالبان کمک کند یا نه؟ اما افغانستان امیدوار است که برگزاری این نشست و به اجرا گذاشتن تصمیم های آن در تامین صلح و ثبات در افغانستان و پاکستان کمک کند.

گلاب جمال، یکی از نمایندگان پاکستان در اجلاس صلح منطقه ای، در پاسخ به خبرنگار بی بی سی در مورد گفتگو با طالبان گفت: "ما گرد هم آمده ایم تا با همه جوانب گفتگو کنیم."

نادرخان کتوازی، از دیگر اعضای هیات افغانی در اجلاس صلح منطقه ای اسلام آباد، بر گفتگو با طالبان تاکید کرد و گفت "هموار کردن راه گفتگو با طالبان از اهداف اصلی جرگه صلح منطقه ای در اسلام آباد است."

جرگه صلح منطقه ای از نظر زمانی نیز حایز اهمیت است بویژه با توجه به اینکه اخیرا شماری از کشورهای کمک کننده به افغانستان از جمله بریتانیا نیز از طرح گفتگو با طالبان حمایت کرده اند.

باوری که اخیرا در غرب تقویت می شود این است که باید طالبان افغان و پاکستانی را از القاعده جدا کرد و یکی از راه های ایجاد فاصله میان طالبان منطقه ای و القاعده گفتگو با آنها و شاید هم سهم دادن به آنان در قدرت سیاسی پنداشته می شود.

مطالب مرتبط