دولت استرالیا درباره"کشته شدگان" افغان تحقیق می کند

پناهجویان
Image caption بسیاری از پناهجویان در جزایری در اقیانوس آرام نگهداری می شوند

دولت استرالیا دستور داده که درباره ادعای کشته شدن بیست پناهنده افغان توسط طالبان پس از بازگرداندن آنها به افغانستان تحقیق شود.

یک فیلم مستند تلویزیونی نشان می دهد که افراد کشته شده از 400 نفری بوده اند که دولت استرالیا به آنها پناهندگی نداده بود. یک موسسه پژوهش اجتماعی به نام ادموند رایس می گوید که درباره افرادی که موفق به گرفتن پناهندگی نشده اند تحقیق کرده و مدارکی دارد که ثابت می کند 9 نفر از این افراد کشته شده اند.

از زمان اعلام این خبر سیاست بازگرداندن پناهندگان افغان کنار گذاشته شده است.

پیشتر افرادی که به استرالیا تقاضای پناهندگی می دادند، در جزایری در اقیانوس آرام نگه داشته می شدند و اجازه پا گذاشتن در خاک استرالیا را نداشتند.

کشته شدن افغانهای متقاضی پناهندگی استرالیا اوایل ماه جاری در جریان پخش یک فیلم مستند از شبکه اس بی اس آشکار شده بود.

حدود چهارصد شهروند افغان به دنبال عدم پذیرش تقاضای پناهندگیشان از جزیره ای در اقیانوس آرام به افغانستان بازگردانده شدند.

بسیاری از آنها گفته اند که مقامات اداره مهاجرت استرالیا به آنها اطمینان داده اند که بازگشت آنها به کشورشان خطری برایشان ندارد و به آنها گفته اند که در صورتی که بازنگردند تا پایان عمر در بازداشت به سر خواهند برد.

با این حال موسسه ادموند رایس دریافته که 9 نفر از این افراد به دست طالبان کشته شده اند و ادعا می کند که احتمالا شمار کشته شدگان به بیست نفر هم می رسد.

این تحقیقات نشان می دهد که بسیاری از افغانهای بازگردانده شده در پاکستان مخفی شده اند.