جرگه صلح منطقه ای پایان یافت

جرگه صلح منطقه ای اسلام آباد
Image caption نمایندگان افغانستان و پاکستان در جرگه صلح منطقه ای برکنترول بیشتر مرزهای دو کشور تاکید کردند.

نمایندگان افغانستان و پاکستان که در اجلاس دو روزه صلح منطقه ای در اسلام آباد شرکت داشتند، در پایان این نشست اعلام کردند که دراین نشست توافق شد، تا دولت های افغانستان و پاکستان با طالبان افغانی و پاکستانی گفتگو کنند.

دکتر عبدالله عبدالله وزیر خارجه پیشین افغان که ریاست هیات افغانی را دراین اجلاس بعهده داشت، در یک کنفرانس خبری گفت، در گفتگو ومذاکره به روی کسانی که سلاح شان را به زمین بگذارند باز است.

آقای عبدالله تاکید کرد، که دولت افغانستان و پاکستان تنها با طالبانی مذاکره خواهد کرد که افغان یا پاکستانی باشند، نه با جنگجویانی که هویت آنها مشخص نیست.

ویس غنی احمد زی رئیس هیات افغانی نیز تاکید کرد که با طالبان وارد گفتگو شدن آسان نخواهد بود، اما همینکه در جرگه صلح منطقه ای بصورت مشترک تصمیم گرفته شد که باید باآنها گفتگو شود یک گام به پیش است.

در پایان جرگه صلح منطقه ای همچنین اعلام شد که سه بعد جرگه ای بزرگ دیگری باید درکابل برگزار شود.

نمایندگان هر دو کشور که در جرگه صلح منطقه ای شرکت داشتند، براین باور اند که افغانستان و پاکستان هر دو با مشکل واحدی مواجه است و تروریزم از هر دو کشور قربانی می گیرد.

خبرنگاران می گویند شاید مهم ترین دست آورد اجلاس اسلام آباد این باشد که درآن برکنترول بیشتر مرزها میان افغانستان وپاکستان تاکیید شده است.

شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان در سخنرانی افتتاحیه جرگه صلح منطقه ای در اسلام آباد گفته بود، کشورش بیش از هر زمان دیگری متعهد است تا استفاده تروریستان از مرز های کشورش را محدود کند.

مذاکره با طالبان که محور اصلی گفتگو ها در اجلاس اسلام آباد بوده است، از مدتی به این سو به موضوع داغ رسانه ها در افغانستان و پاکستان تبدیل شده است. با آنکه مذاکره با طالبان هنوز با ابهامات زیادی همراه است اما حمایت برخی ازکشور های کمک کننده به افغانستان از جمله بریتانیا و عربستان از طرح مذاکره با طالبان این مساله را به موضوع جدی بدل کرده است.

کارشناسان می گویند، حالا جدا از اینکه گفتگو با طالبان به نتیجه ای برسد یانه، اما تاکید بر مذاکره با آنها در اجلاس اسلام آباد می رساند که ظاهرا اسلام آباد و کابل هردو طالبان را بعنوان یک نیرو به رسمیت شناخته اند.

مطالب مرتبط