سی وهشت درصد افغانها نسبت به آینده خوش بین اند

پناهجویان افغان
Image caption نظرسنجی تازه نشان داده که میزان خوشبینی افغانها به تناسب سال گذشته کاهش یافته است

یک نهاد غیردولتی آسیایی با پخش نظر سنجی تازه ای در مورد میزان حمایت افغانها از روند جاری در کشورشان اعلام کرده که تنها سی و هشت درصد از مردم افغانستان باور دارند که این کشور در مسیر درستی به پیش می رود.

بنیاد آسیایی (Asia Foundation) می گوید 32 درصد از مردم افغانستان گفته اند که وضعیت در کشورشان رضایت بخش نیست و 29 درصد دیگر در این مورد نظر مشخصی نداشته اند.

در این بررسی وضعیت امنیتی، اقتصادی، سیستم قضایی، وضعیت زنان، دموکراسی و میزان دسترسی افغانها به اطلاعات، مورد بررسی قرار گرفته است.

مسئولان بنیاد آسیایی می گویند این بررسی در سراسر افغانستان انجام شده و در آن نزدیک به هفت هزار نفر شرکت کرده اند.

این بنیاد سال گذشته نیز نظر سنجی مشابهی را در افغانستان راه اندازی کرده بود که نتایج آن، نشان می داد افراد بیشتری نسبت به وضعیت جاری در افغانستان خوشبین بودند.

کاهش خوشبینی

در تازه ترین نظرسنجی بنیاد آسیایی آمده است که نا امنی، بیکاری، فساد و افزایش قیمت مواد غذایی در افغانستان، از بزرگترین چالشهایی است که مردم در این کشور با آن روبرو هستند.

در این نظرسنجی آمده که درصد بالایی از کسانی که در این نظرخواهی شرکت کرده اند، از وجود فساد در ادارات دولتی ابراز نارضایتی کرده اند.

اما در عین حال، گفته شده که درصد بالای از مردم، خوشبین بوده اند که وضعیت در نهادهای امنیتی افغانستان از جمله پلیس و ارتش، در حال بهبود است.

همزمان با این، تهیه کنندگان این نظرسنجی می گویند، تعداد زیادی از افراد هنوز برای حل منازعات شان به جرگه های قومی، مراجعه می کنند، اما ترجیح می دهند مشخصا برای رسیدگی به منازعات بر سر زمین و رسیدگی به درخواست برای طلاق، به دستگاه های عدلی و قضایی دولتی مراجعه کنند.

اگرچه مسئولان بنیاد آسیایی می گویند هنوز درصد بالایی از مردم در افغانستان نسبت به وضعیت جاری در این کشور خوشبین هستند، اما این آمار، به تناسب نظرسنجی مشابهی که سال گذشته از سوی این بنیاد صورت گرفته بود، کاهشی را در میزان خوشبینی افغانها نشان می دهد.

سال گذشته یک نظرسنجی بنیاد آسیایی اعلام کرد که چهل و دو درصد از مردم افغانستان باور دارند کشورشان برای رسیدن به ثبات و پیشرفت، راه درستی را در پیش دارد و تنها بیست و چهار درصد دیگر نسبت به وضعیت جاری نظر منفی داشتند.

افغانستان امسال افزایش بی سابقه ای را در میزان خشونتها تجربه کرد و تلفات غیرنظامیان نیز در نتیجه آن بالا رفت. آگاهان امور باور دارند که این وضعیت و در کنار آن، مشکلات اقتصادی مردم و بالا رفتن قیمت مواد غذایی، از عوامل کاهش میزان خوشبینی مردم نسبت به آینده در این کشور است.

مطالب مرتبط