انفجار در داخل وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان

پلیس در بیرون وزارت اطلاعات و فرهنگ، دقایقی پس از انفجار

وقوع یک حمله انتحاری نیرومند در داخل ساختمان وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان، شماری کشته و زخمی بر جا گذاشته است.

در اعلامیه ای که از سوی دفتر رییس جمهور افغانستان منتشر شده، تعداد کشته شدگان این انفجار پنج نفر اعلام شده است. وزارت داخله (کشور) افغانستان می گوید حداقل یک مامور پلیس در میان کشته شدگان این حادثه است.

گزارشهای دیگر حاکی از زخمی شدن بیست و سه نفر در این حادثه است که شامل نیروهای امنیتی و غیرنظامیان می شود.

گفته شده که عبدالکریم خرم، وزیر اطلاعات و فرهنگ افغانستان در زمان وقوع انفجار در داخل وزارت حضور نداشته است. آقای خرم سال گذشته از یک حمله به موتر (خودرو) حاملش در شهر قندهار، در جنوب افغانستان جان سالم بدر برد.

'حمله گروهی'

گروه طالبان مسئولیت اجرای این حمله را برعهده گرفته است. یک سخنگوی طالبان گفت که سه تن از افراد این گروه در این عملیات شرکت داشته اند.

او گفت دو نفر نخست بروی محافظان امنیتی ساختمان وزارت اطلاعات و فرهنگ تیراندازی کردند و نفر سومی با هدف اجرای حمله انتحاری وارد ساختمان وزارت شد.

این سخنگوی طالبان گفت که هدف از این حمله "مشاوران خارجی" وزارت اطلاعات و فرهنگ بوده است.

رامین انوری، خبرنگار بخش فارسی بی بی سی در محل حادثه می گوید، چندین آمبولانس مشغول انتقال دادن قربانیان این حادثه به بیمارستان ها بوده اند و دهها نفر از ماموران امنیتی و نیروهای پلیس اطراف ساختمان وزارت اطلاعات و فرهنگ را احاطه کرده و مانع از نزدیک شدن مردم عام و خبرنگاران به محل حادثه شدند.

خبرنگار بی بی سی می گوید در اثر شدت انفجار، بیشتر شیشه های ساختمان وزارت اطلاعات و فرهنگ شکسته و بخشهای زیادی از این ساختمان تخریب شده است.

وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در مرکز شهر کابل و در فاصله کمی از کاخ ریاست جمهوری افغانستان موقعیت دارد.

شهر کابل، پایتخت افغانستان در گذشته نیز شاهد حملات انتحاری و بمبگذاری های زیادی بوده، اما انفجار در داخل ساختمان یک وزارت تا حالا سابقه نداشته است.

نگرانی ها در مورد وضعیت امنیتی شهر کابل اخیرا افزایش یافته است. هفته گذشته دو کارمند خارجی یک اداره خدمات پستی در مرکز شهر کابل کشته شدند و پیشتر از آن نیز یک کارمند بریتانیایی یک نهاد امدادرسانی در غرب شهر، هدف تیراندازی مردان مسلح قرار گرفت.

مطالب مرتبط