جرگه امن در مورد حضور ملا عمر در مذاکرات تصمیم می گیرد

عکس منسوب به ملا عمر، رهبر گروه طالبان
Image caption آمریکا با حضور ملا عمر در مذاکرات صلح میان افغانستان و طالبان مخالفت کرده است

مقامات افغان در واکنش به اظهارات اخیر سخنگوی وزارت دفاع آمریکا گفته اند که تصمیم مذاکره با رهبر گروه طالبان، به جرگه امن منطقه ای تعلق دارد.

یک سخنگوی وزارت دفاع آمریکا اخیرا گفت که به دلیل دست داشتن ملا عمر، رهبر گروه طالبان در کشتن نفراتی از ارتش آمریکا، آنها مخالف حضور او در روند مذاکرات هستند.

به گفته این سخنگوی پنتاگون، رهبر طالبان به اسامه بن لادن پناه داده بود و ممکن نیست که فردی با چنین اوصاف بتواند در روند صلح و گفتگو با دولت افغانستان شرکت کند.

ولی فاروق وردک، معاون جرگه امن منطقه ای و وزیر معارف افغانستان که به تازگی از نشست جرگه امن منطقه ای در اسلام آباد برگشته، می گوید در جرگه امن مشخص شده است که مذاکره با چه کسانی صورت بگیرد.

جرگه امن منطقه ای، اجلاسیست که میان افغانستان و پاکستان برگزار می شود، و دومین دور از این اجلاس هفته پیش در اسلام آباد، پایتخت پاکستان دایر شد.

آقای وردک گفت: "اینکه با کی ها باید مذاکره صورت گیرد و کی ها در روند مذاکرات حق اشتراک ندارند، تصمیمی است که کمیته جرگه امن با تفاهم با منابق ذیربط آن را اعلام می کند."

آمریکا در حالی به عدم مذاکره با ملا عمر تاکید دارد که حامد کرزی رییس جمهور افغانستان روز گذشته نیز یک بار دیگر تکرار کرد که برای پایان دادن به ناامنی های این کشور حاضر به مذاکره با طالبان است.

آقای کرزی در گذشته بار ها از شخص ملا عمر تقاضا کرده که به روند صلح بپیوندد.

اخیرا رسانه ها گزارش داده اند که مذاکراتی میان دولت افغانستان و گروه طالبان، با میانجیگری بریتانیا و عربستان سعودی، اجرا می شود که هدف از آن پایان دادن به نا امنی های فزاینده در افغانستان است.