ژنرال پتریوس در بغداد جدید

ژنرال دیوید پتریوس
Image caption برخی ماموریت افغانستان، را بزرگترین و پیچیده ترین چالش ژنرال پتریوس محسوب می کنند

حمله انتحاری طالبان در داخل ساختمان وزارت اطلاعات و فرهنگ در مرکز شهر کابل، برای ژنرال دیوید پتریوس، که امروز فرماندهی نیروهای امریکایی در افغانستان را نیز برعهده گرفت، احتمالا یادآور خشونتهای بغداد در دو سال پیش است.

ژنرال پتریوس، فرمانده پیشین نیروهای امریکایی در عراق و کسی است که بسیاری از مقام های امریکایی، کاهش خشونتهای خونبار عراق را مدیون شگردهای این نظامی آمریکایی می دانند که توانست در برخی مناطق عراق، مردم محل را بر ضد جنگجویان شبکه القاعده متحد کند.

مقام های ارتش امریکا می گویند در مدت یک سال و نیم ماموریت ژنرال پتریوس، از میزان خشونت ها تا هشتاد درصد کاسته شد و نیروهای آمریکایی روند سپردن مسئولیت تامین امنیت به نیروهای عراقی را در بخش هایی از این کشور آغاز کردند.

ژنرال پتریوس در مقام جدیدش فرماندهی نه تنها نیروهای امریکایی در افغانستان، بلکه فرماندهی کل نیروهای آمریکایی در خاورمیانه و آسیای مرکزی را نیز بر عهده دارد.

اما به نظر می رسد ماموریت افغانستان، بزرگترین و پیچیده ترین چالش این فرمانده امریکایی محسوب می شود.

این نظامی ارشد در مصاحبه ای در ماه سپتامبر گفته بود یکی از مهمترین درسهایی که از عملیاتهای ضد شورش در عراق میتوان آموخت این است که "باید یک شگرد جامع در مقابله با شورش اتخاذ کرد."

او در مورد افغانستان نیز خواستار اتخاذ یک روش جامع شده و می گوید که در جنگ با تروریسم، نه تنها افغانستان، بلکه پاکستان ایران و حتی کشورهای دورتر مثل عربستان سعودی و کشورهای حوزه خلیج نیز باید دخیل باشند.

نگاه فراگیر

به نظر می رسد مقام های افغانستان و پاکستان نیز با بکار گیری یک استراتژی جامع برای پایان دادن به خشونت ها، موافقند.

در هفته ای که گذشت، مقام های پاکستانی و افغان در پایان اجلاسی کوچک در اسلام آباد توافق کردند که برای تامین صلح و امنیت در منطقه همکاری کنند و با گروههای مخالف مسلح در هر دوکشور وارد مذاکره شوند.

مقام های افغانستان می گویند اجلاس امنیت منطقه ای- که ابتکاری از سوی حامد کرزی رئیس جمهور این کشور است - چندان مورد توجه پرویز مشرف، رئیس جمهور پیشین پاکستان قرار نداشت.

این مقام ها برگزاری اجلاس اخیر در اسلام آباد با شرکت پنجاه مقام و رهبر محلی هر دو کشور را نشانهء بهبود همکاری ها میان دو کشور، از زمان انتخاب آصف علی زرداری به ریاست جمهوری پاکستان تلقی میکنند.

از سوی دیگر، آمادگی عربستان سعودی برای میزبانی گفتگوها میان طالبان و حکومت افغانستان، به دلیل جایگاه این کشور در میان مسلمانان، از اهمیت نمادین خاصی برخورددار است. اما به نظر میرسد که این تنها یک بخش از برنامه وسیعتری باشد که برای تامین امنیت اتخاذ شده است.

پشت پرده، کار کسانی مانند عبدالله انس، یک شهروند الجزایری نیز بخشی دیگری از این برنامه ست.

عبدالله انس، که در کنار مجاهدین افغان در سالهای 1980 بر ضد شوروی سابق جنگیده، در دوسال گذشته، با حمایت حامد کرزی، مشغول گفتگو با علمای برجسته مسلمان و رهبران کشورهای اسلامی بوده تا آنها نیز در تامین صلح و امنیت در افغانستان دخیل باشند.

دیپلمات های ناتو نیز می گویند در موضع آمریکا در قبال گفتگو با طالبان، تغییری تدریجی در حال پدیدار شدن است؛ امری که این دیپلماتها آن را به تلاش ویلیام ب. وود، سفیر آمریکا درکابل نسبت میدهند.

جنگ و صلح

با همه اینها، به نظر نمی رسد که تئوری گفتگو و مذاکره با طالبان، به این زودی ها جایگزین جنگ عملی بر ضد آنها شود.

به نوبه خود طالبان نیز، با حمله به اهدافی مانند ساختمان وزارت اطلاعات و فرهنگ در قلب کابل، نشان داده اند که به سادگی حاضر به پذیرش مذاکره و گفتگو نیستند و عملا پیچیدگی وضعیت در افغانستان را به رخ فرمانده جدید نیروهای امریکایی کشیدند.

ژنرال پتریوس گفته است ماموریت افغانستان نیاز به سربازان بیشتری دارد؛ گفته ای که تبعات احتمالی آن می تواند به تحولی مانند طرح مشهور Surge یا افزایش سربازان آمریکایی در عراق منجر شود که ژنرال پتریوس در آغاز ماموریت خود در عراق اجرا کرد.

سربازان آمریکایی در حال آماده شدن برای رویارویی نظامی با شورشیان در جریان فصل زمستان هستند و مقام های نظامی این کشور نیز می گویند در جریان سال آینده، احتمالا تا بیست هزار سرباز اضافه به افغانستان اعزام خواهد شد.

احتمالا بخشی از این نیروهای تازه نفس در ماه ژانویه اعزام خواهند شد و آمریکایی ها امیدوارند بتوانند سد مقاومت شورشیان در جنوب افغانستان را در هم بشکنند.

اگرچه برخی از کارشناسان هشدار داده اند که اعزام سرباز اضافه امریکایی می تواند منجر به افزایش مخالفت ها شود و یک روش "بیشتر افغانی"، همراه با کمکهای خارجی بیشتر را پیشنهاد میکنند.

به هرصورت، ژنرال پتریوس، فقط یک ماه بعد از ختم ماموریتش در عراق، در کانون توجه قرار گرفته و باید منتظر ماند و دید که آیا او خواهد توانست دکترین ضد شورشی خود در عراق را، برای کاهش خشونت ها در افغانستان نیز اعمال کند.

مطالب مرتبط