افغانستان و انتخابات آمریکا

پرچم آمریکا و افغانستان

روزنامه هرالد تریبیون، روز جمعه (31 اکتبر) در مطلبی به جلسه سری مقامات دولت بوش با کارشناسان افغانستان از ناتو و سازمان ملل متحد پرداخته و نوشته که هدف این جلسه این بود که اطمینان حاصل شود که رییس جمهور بعدی امریکا قبل از ورود به کاخ سفید، برنامه ای روشن در قبال افغانستان داشته باشد.

در این مطلب آمده است از آنجائیکه تلفات آمریکایی ها افزایش یافته و طالبان توانایی های بیشتری کسب می کنند، کارشناسان امور افغانستان می گویند که رئیس جمهور بعدی آمریکا باید بدون تاخیر تصمیم بگیرد که به افغانستان نیروی اضافی اعزام کند یا خیر؛ زیرا حتی پس از صدور دستور فرستادن نیروهای بیشتر، رسیدن نیروها به افغانستان ممکن است هفته ها و یا ماهها را در برگیرد.

به نوشته این نشریه رئیس جمهور بعدی همچنین با تصامیم دشوار سیاسی در این باره روبرو خواهد شد که با چه شدتی مبارزه علیه شورشیان را که در مناطق قبایلی پاکستان پناه برده اند، ادامه بدهد و مذاکراتی را که قبلا با شماری از عناصر طالبان آغاز شده تا سلاحهای خود را به زمین بگذارند/،بپذیرد یا خیر.

دولت آقای بوش در مورد این مذاکرات بنابه دلایلی محتاط بوده که ممکن است در این میان کسانی باشند که سربازان آمریکایی را کشته اند و دیگر اینکه رهبران ارشد طالبان هیچگاهی به این مذاکرات علاقه جدی نشان نداده اند. اما گفته می شود که شماری از مقامات عالی رتبه آمریکا، مانند سفیر آمریکا در کابل، بر مقامات قصر سفید فشار آورده اند تا حد اقل در موضع خود انعطاف پذیری نشان دهند.

یکی از مقامات دولت بوش که در این قضایا شامل بوده است می گوید هدف این است تا اطمینان حاصل شود که همه درک کنند که وضعیت به شدت در حال تغییر است و اگر درک این موضوع برای دولت جدید سه ماه را در برگیرد، وقت زیادی تلف خواهد شد.

به نوشته هرالد تریبیون این اقدامات بخشی از تلاشهای دولت بوش ، که دوره خدمتش به پایان رسیده، بوده و هدف از آن راحتی انتقال قدرت به دولت بعدی است در زمانی است آمریکا در گیر جنگ و مشکلات اقتصادی است. و این فرصت همچنین تلاشی بوده است برای دولت فعلی تا مقامات آن نفوذ خود را بر برنامه های دولت بعدی حفظ کنند.

مقامات سازمان استخباراتی آمریکا بدین باورند که فرماندهان طالبان معتقدند که آنها در این جنگ برنده خواهند شد. آنها نه تنها رد پای خود را به سایر بخشهای کشور باز کرده اند، بلکه میزان خشونت آنها تمایل کشورهای اروپایی را در راستای کمک به ماموریت ناتو و اعزام نیروهای بیشتر تضعیف کرده است.

بسیاری ها در واشنگتن منتظر نتایج بررسی هستند که به رهبری ژنرال دیوید پتریوس صورت می گیرد. ژنرال پترایوس امروز فرماندهی تمامی نیروهای آمریکایی در عراق و افغانستان را بر عهده گرفت.

به نوشته هرالد تریبیون بررسیهای ژنرال پتریوس بلاخره نشان خواهد داد که آیا برای ماموریت افغانستان نیروهای اضافی نیاز است و اگر به نیروهای اضافی نیاز باشد به چه تعداد نیرو نیاز خواهد بود.

ژنرال مک کینن، فرمانده ارشد نیروهای آمریکایی در افغانستان، خواستار سه لواح رزمی برای کمک به این ماموریت شده است. رئیس جمهور بوش قبلا دستور اعزام بیش از یک لواح و یک کندک (واحد) رزمی نیروهای دریایی را تایید کرده است.

اگر درخواست ژنرال مک کینن تایید شود، انتظار می رود پانزده هزار نیروی رزمی اضافی از این ماموریت حمایت کنند که فراتر از هشت هزار نیرویی است که براساس دستور تایید شده از سوی آقای بوش در ماه ژانویه وارد افغانستان خواهند شد.

این روزنامه همچنین می نویسد فرماندهان آمریکایی همزمان در مورد سهیم ساختن بهتر افغانهای قبایلی به عنوان سلاحی علیه تجاوزکاری های طالبان صحبت کرده اند.

شماری هم نمونه های شوراهای بیداری را که در عراق تشکیل شده، پیشنهاد کرده اند. این شوراها زمانی تشکیل شد که نظامیان آمریکایی با شماری از شورشیان سنی مذهب عراق برای راندن القاعده از عراق دست به دست هم دادند.

مطالب مرتبط