خشونتهای تازه در افغانستان قربانی گرفت

نقشه افغانستان
Image caption خشونتها در مناطق مختلف افغانستان در هفته های اخیر افزایش داشته است

براساس گزارشها، یک سرباز نیروهای ائتلاف بین المللی تحت فرمان آمریکا و بیست و پنج شورشی کشته و دوازده تن دیگر بازداشت شده اند.

نیروهای ائتلاف با انتشار خبرنامه ای گفته اند که یک سرباز آنان در پی تیراندازی سلاح سبک کشته شده است.

در خبرنامه آمده است که این حادثه روز گذشته (جمعه، ۳۱ اکتبر) در شرق افغانستان روی داده است، اما نیروهای ائتلاف توضیح نداده اند که این سرباز از سوی چه فرد یا گروهی هدف تیراندازی قرار گرفت.

نیروهای ائتلاف همچنین هویت و ملیت این سرباز را مشخص نکرده اند.

حمله به شورشیان در کنر

نیروهای ائتلاف در خبرنامه دیگری گفته اند که هفت شورشی را در ولسوالی "دره نور" ولایت کنر در شرق افغانستان کشته و یک تن دیگر را بازداشت کرده اند.

در این خبرنامه آمده است زمانی که سربازان ائتلاف به بازرسی دو خانه مسکونی در یک روستای ولسوالی دره نور، به هدف جستجوی یک فرمانده "مشهور" گروه القاعده آغاز کردند، با تیراندازی شورشیان مواجه شدند.

نیروهای ائتلاف می گویند در پی آتشباری متقابل سربازان این نیروها، دو شورشی در یک خانه و پنج شورشی در خانه دیگر کشته شدند.

بر اساس این خبرنامه، یک زن مسلح هم همراه با این افراد کشته شد.

عملیات در خوست

نیروهای ائتلاف همچنین در این خبرنامه گفته اند که سربازان آنان در دو عملیات دیگر در ولسوالی نادرشاه کوت ولسوالی خوست، دوازده شورشی را کشته و دو تن دیگر را بازداشت کرده اند.

بر اساس خبرنامه، در عملیات نخست نیروهای ائتلاف هنگام بازرسی خانه ای در این ولسوالی برای جستجوی یک فرد وابسته به گروه جلال الدین حقانی، هدف تیراندازی افراد این گروه قرار گرفتند.

جلال الدین حقانی از فرماندهان پیشین مجاهدان افغان است و در حال حاضر فرماندهی شماری از شورشیان مسلح مخالف دولت افغانستان را به دوش دارند.

نیروهای ائتلاف می گویند در پی تیراندازی متقابل از سوی سربازان این نیروها، ۱۰ شورشی کشته و دو فرد مظنون دیگر بازداشت شدند.

در خبرنامه نیروهای ائتلاف آمده است که در این عملیات از پشتیبانی هوایی هم استفاده شده است.

در این خبرنامه همچنین گفته شده است که در یک عملیات دیگر دو شورشی دیگر وابسته به گروه آقای حقانی در ولسوالی نادرشاه کوت کشته شدند.

نیروهای ائتلاف می گویند در این عملیات یک فرد مظنون به ارتباط با طالبان و گروه آقای حقانی را هدف قرار دادند.

به گفته نیروهای ائتلاف، این فرد در هماهنگ سازی حملات شورشیان در منطقه دست داشته است. نیروهای ائتلاف می گویند در این عملیات به علاوه این فرد شورشی یک فرد مظنون دیگر هم کشته شد.

درگیری در هلمند

از سوی دیگر وزارت دفاع افغانستان در خبرنامه ای گفته است که ارتش ملی این کشور شش شورشی را در ولایت هلمند کشته و ۹ تن دیگر را بازداشت کرده است.

وزارت دفاع می گوید این افراد زمانی کشته شدند که با سربازان ارتش در جنوب ولسوالی "نادعلی" درگیر شدند.

در خبرنامه وزارت دفاع آمده است که در این درگیری به سربازان ارتش آسیبی نرسیده است.