نشریات کابل: یازدهم عقرب

بمبگذاری انتحاری در وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان از مهمترین موضوعات مورد بحث روزنامه های چاپ امروز کابل است.

پنجشنبه گذشته (نهم عقرب/آبان) یک بمبگذار انتحاری وارد ساختمان وزارت اطلاعات و فرهنگ شد و بمبی را که به بدن خود بسته بود منفجر کرد. در این حمله دست کم سه نفر کشته و چند نفر دیگر زخمی شدند.

روزنامه پیمان حمله انتحاری به وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان را "دستاوردی" برای مخالفان مسلح دولت این کشور دانسته است.

پیمان از حنیف اتمر وزیر جدید داخله (کشور) افغانستان انتقاد کرده است که علیرغم وعده هایی به پارلمان داد، کاری برای تامین امنیت انجام نداده است.

روزنامه از حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان خواسته است که در مورد تامین امنیت در کشور جدیت بیشتری به خرج دهد و از صلاحیت های خود "به درستی" استفاده کند.

روزنامه ویسا این بمبگذاری را "ناجوانمردانه" خوانده است. به نوشته روزنامه، هدف این حمله کریم خرم، وزیر اطلاعات و فرهنگ و گروه کاری او بود.

نویسنده به این باور است که این بمبگذاری "توطئه ای خطرناک" علیه وزارت اطلاعات و فرهنگ و تلاشی برای جلوگیری از پیشرفت روند جاری در کشور است.

روزنامه راه نجات حمله به وزارت اطلاعات و فرهنگ را "تکان دهنده" دانسته و از نیروهای امنیتی کشور انتقاد کرده است که هماهنگی لازم را برای تامین امنیت پایتخت ندارند.

راه نجات تاکید کرده است که دولت و جامعه جهانی باید برای افزایش ظرفیتهای کاری نیروهای امنیتی افغانستان برای مقابله با حملات شورشیان تلاش بیشتری به خرج دهند. روزنامه چراغ نوشته است که طالبان با این حمله اقدامات دولت آقای کرزی برای انجام گفتگوها در عربستان سعودی و طرح مذاکره جرگه امن اسلام آباد را "لگدمال خشونت" کردند.

نویسنده پرسیده است که با انجام این حمله طالبان، دولت و طرفداران گفتگو با طالبان برای توجیه "معامله" با آنان چه راهی را در پیش خواهند گرفت.

چراغ طرح گفتگو با طالبان را بیشتر "آرزوی فردی و گروهی" آقای کرزی دانسته است که عملی به نظر نمی رسد. از سوی دیگر نویسنده به این باور است که اکثر جریانهای سیاسی کشور از این طرح حمایت نمی کنند.

روزنامه هشت صبح در مورد سخنان اخیر آقای کرزی در باره اعدام کسانی که محکوم به اعدام شده اند، پرسشهایی را مطرح کرده و بیشتر آن را "به مذاق طالبان و حزب اسلامی خوشایند" دانسته است.

آقای کرزی در نشست شماری از زنان افغان در کابل گفت حکم اعدام را در مورد این افراد اجرا می کند و به حرفهای "حقوق بشر دروغین خارجیها" اعتنایی نمی کند.

هشت صبح این سخنان را همزمان با اعلام طرح گفتگو با مخالفان توسط جرگه کوچک امن منطقه ای در اسلام آباد دانسته و به باور نویسنده مخالفان به این سخنان و این طرح توجهی نخواهند کرد.

نویسنده به این اعتقاد است که طالبان با بمبگذاری انتحاری اخیر در وزارت اطلاعات و فرهنگ بر مواضع پیشین خود تاکید کردند.

روزنامه دولتی اصلاح از دولت افغانستان خواسته است که برای رسیدگی به مشکلات اقتصادی و امنیتی روستاییان این کشور توجه بیشتری به خرج دهد.

روزنامه به نقل از منابع سازمان ملل نوشته است که ۴۲ درصد مردم افغانستان زیر خط فقر زندگی می کنند و حدود ۷۰ درصد مردم با عدم مصونیت غذایی روبرو اند.

روزنامه هشدار داده است که اگر دولت و کشورهای حامی افغانستان برای کاهش فقر و ناامنی در این کشور دست به اقدام هماهنگ نزنند، مردم در افغانستان با "فاجعه بشری" مواجه خواهند شد.