واکنش قوه قضاییه به انتقادات اخیر

سمبل عدالت

دادگاه عالی افغانستان به دنبال طرح انتقادهایی مبنی برعدم مجازات مجرمان واکنش نشان داده و اعلام کرده است که در ماه های اخیر در بیشتر از صد و سی مورد حکم اعدام صادر کرده و برای تایید به رئیس جمهوری فرستاده اند.

به دنبال افزایش موارد آدم ربایی به ویژه درکابل پایتخت، امرالله صالح رئیس امنیت ملی گفت افرادی که در چنین جنایاتی دست دارند از سوی نیروهای امنیتی بازداشت می شوند اما دستگاه قضایی پرونده های آنان را رسیدگی نمی کند.

دادگاه عالی افغانستان همچنین اعلام کرده است که در حدود سه سال گذشته پرونده های نزدیک به سه صد تن را که به دلیل دست داشتن در موارد اآدم ربایی مجرم شناخته شده بودند، بررسی کرده و درباره آنان حکم قطعی صادر کرده است.

عبدالرشید راشد یکی از مسئولان دادگاه عالی افغانستان می گوید نهادهای که از کارکرد قوه قضاییه شکایت دارند برای اثبات ادعاهای خود باید مدارک بااعتبار معتبر ارائه کنند.

آقای راشد افزود درحال حاضر فقط 40 پرونده در دستگاه قضایی موجود است که بررسی ها برای صدور حکم قطعی در مورد آنان آغاز شده است.

عبدالرشید راشد از مسوولان دادگاه عالی اما امنیت ملی را متهم می کند که با اعمال شکنجه متهمان را وادار به اعتراف به جرمی می کنند که اصلا مرتکب نشده اند.

کارکرد دستگاه قضایی افغانستان دربرخی موارد از سوی نهادهای بین المللی با انتقاد روبرو بوده و نگرانی ها از گسترش فساد اداری دراین نهاد همچنان وجود دارد.

دربرخی موارد مقامات ارشد دولت و حتی رئیس جمهور ی افغانستان تایید کرده اند که فساد دردستگاه قضایی وجود دارد. اما تاحالا مدرک واضح که نشاندهنده گسترش فساد دردستگاه قضایی افغانستان باشد از سوی هیچ نهادی منتشر نشده است.

کمیسیون حقوق بشر افغانستان نیز درتازه ترین اظهارات گفته است هرچند بهبود نسبی در شیوه کار دستگاه قضایی افغانستان رونما شده اما هنوز هم قوه قضاییه با مشکلاتی روبروست که تاخیر دررسیده گی به پرونده ها و کمبود کادر حرفه ای دراین نهاد از عمده ترین آن است.

مطالب مرتبط