محرومیت هزاران افغان از کار در ایران

مقامات درایران اعلام کرده اند که هزاران کارگر افغانی که مجوز موقت کار در ایران را داشتند، به دلیل نداشتن پاسپورت، از( ماه سنبله(شهریور ماه) امسال اجازه کار ندارند.

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از محمد حسین صالحی مرام مدیر کل اشتغال اتباع بیگانه وزارت کار وامور اجتماعی، خبر داده است که سیصد وده هزار تن از کار گران افغان که تاریخ اعتبار پاسپورت ( گذرنامه) شان تمام شده است، باید برای دریافت اجازه کار از سفارت افغانستان پاسپورت جدید دریافت کنند.

به گفته آقای صالحی مرام، اگر مشکل پاسپورت کارگران افغانی حل نشود، مشکل است آنها بتوانند، اجازه کار بدست آورند.

مقامات ایران می گویند در شش ماه اول سال به این کارگران افغان فرصت داده شده بود تا مشکل مدارک شان را حل کنند، اما حالا فرصت داده شده نیز به آخر رسیده است.

حدود دوهفته پیش جمهوری اسلامی فهرستی از مناطقی را منتشر کرد که ورود افغانها و عراقی ها در آن ممنوع اعلام شد. این فهرست که ضمیمه بخشنامه ثبت نام مدارس بود، مناطق زیادی در امتداد مرز دو کشور وهمچنین شهرهای بزرگ ایران به جز تهران را شامل می شود.

در سالهای گذشته شمار زیادی از افغانها به ایران مهاجر شده اند، اگرچه بعد از سقوط طالبان عده ای از افغانها به کشور شان باز گشتند، اما ادامه نا امنی و بی کاری شماری از کسانی را که به کشور شان باز گشته بودند نیز دوباره به ایران باز گرداند.