همایش روانپزشکان افغان در کابل

دهها روانپزشک و روان شناس افغان و خارجی برای بررسی شیوه های درمان بیماریهای روانی در افغانستان در همایشی در کابل شرکت کرده اند.

شرکت کنندگان این همایش در این نشست دو روزه منابع مالی را برای درمان بیماریهای روانی را بررسی خواهند کرد.

اگرچه تا حال آمار دقیقی از افراد مبتلا به بیماری های روانی در افغانستان در دست نیست، اما یک سازمان غیردولتی موسوم به "شبکه بهداشتی" می گوید بر اساس بررسی که در سه ولایت از سی و چهار ولایت افغانستان انجام داده، نزدیک به "هفتاد درصد" مردم این کشور به این بیماری ها مبتلا هستند.

اما بررسی هایی که از سوی برخی نهادهای دیگر انجام شده میزان مبتلایان به این بیماریها را کمتر از این نشان می دهد.

"شبکه بهداشتی" می گوید سه دهه جنگ در افغانستان، تاثیر منفی بر روان مردم به جا گذاشته است.

بر اساس بررسی این شبکه، جنگ و نا امنی، مشکلات اقتصادی، فقر و بیکاری، همه از عوامل عمده ابتلا به بیماری روانی در افغانستان است.

مسئولان شبکه بهداشتی می گویند بررسی میزان ابتلا به بیماری های روانی را در ولایت های کاپیسا، بغلان و قندوز انجام داده اند.

دکتر حفیظ الله، رئیس بخش بهداشت روانی شبکه بهداشتی در کابل می گوید بررسی این شبکه نشان می دهد که زنان و کودکان بیشتر دچار بیماری های روانی هستند.

امین فاطمی، وزیر صحت (بهداشت) افغانستان در این همایش گفت در نظر است در تمام بیمارستان های افغانستان بخش ویژه ای برای درمان بیماران روانی ایجاد شود.

وزیر بهداشت افغانستان گفت تلاشهایی را آغاز کرده تا ارائه خدمات روانپزشکی از حالت ویژه آن بیرون و شامل خدمات بیمارستانهای عمومی شود.

آقای فاطمی گفت: "پروژه ای به صورت آزمایشی در دو ولایت ارزگان و ننگرهار آغاز شده و در صورت موفقیت این پروژه ، آن را به سایر ولایات توسعه خواهیم داد."

با آن که مقامهای بهداشتی افغانستان گستردگی ابتلا به بیماری های روانی در این کشور را می پذیرند، اما تنها یک شفاخانه برای درمان بیماران روانی در کابل فعال است.

به گفته مقامات، این شفاخانه هم با امکان محدود و شمار ناکافی روانپزشکان به ارائه خدمات می پردازد.

مطالب مرتبط