بازتاب انتخابات آمریکا در رسانه های کابل

روزنامه های چاپ کابل
Image caption 'سرنوشت سیاسی افغانستان با اراده سیاسی که در کاخ سفید رقم می خورد، گره خورده است'

رسانه های افغانستان در چند روز اخیر انتخابات آمریکا را با جدیت و حساسیت زیادی دنبال کرده اند. به ویژه رسانه های چاپی این کشور مسائل انتخابات آمریکا را در خبرها، گزارشها و تحلیلهای خود بازتاب گسترده ای داده اند.

بسیاری از رسانه های افغانستان تغییرات سیاسی در آمریکا را بر روند تحولات افغانستان موثر می دانند. اگرچه به باور برخی در دیدگاههای اعلام شده نامزدان انتخابات آمریکا در قبال افغانستان اختلاف عمده ای دیده نمی شود، اما روزنامه های چاپ کابل این موضوعات را به دقت مورد توجه قرار داده اند.

روزنامه هشت صبح که صفحه ویژه ای را برای انتخابات آمریکا اختصاص داده، در مطلبی نوشته که سرنوشت انتخابات آمریکا بر افغانستان "تاثیر مستقیمی" دارد. به نظر نویسنده، "سرنوشت سیاسی افغانستان با اراده سیاسی که در کاخ سفید رقم می خورد، گره خورده است."

هشت صبح حضور باراک اوباما در رقابتهای انتخاباتی را برای آمریکاییان "اندکی گیج کننده" دانسته است؛ به دلیل این که به نوشته روزنامه، "پدر وی یک مسلمان آفریقایی است و زندگی او از مسیر هاوایی به اندونیزی، دانشگاه هاروارد و در نهایت به شیکاگو ختم می شود."

روزنامه پیمان در مطلب تحلیلی نوشته است که پیروزی هر کدام از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، که خود را در چارچوب "منافع ملی آمریکا" تعریف می کنند، برای آینده نظام بین المللی "اهمیت فوق العاده ای" دارد.

پیمان نوشته است: "آمریکای اوبامایی موقعیت اخلاقی و هم سویی این کشور را با جامعه جهانی بیش از پیش تقویت می کند و آمریکای مک کین موقعیت هژمونیک و قدرت منزوی آن را که تا حدودی تقابل آن با خواست اکثریت جامعه جهانی آشکار شده است، تقویت خواهد کرد."

روزنامه راه نجات در سرمقاله خود نوشته است که رئیس جمهور جدید آمریکا با چالشهای باقی مانده از دوران طالبان در افغانستان، دست و پنجه نرم خواهد کرد.

راه نجات به این باور است که آمریکا هفت سال پیش، هنگام ورود به افغانستان، درک درستی از مشکلات و واقعیت های این کشور نداشت. به همین دلیل به نوشته این روزنامه، آمریکا اولویتهایی را برای افغانستان برگزید که با گذشت هفت سال نتیجه ای نداشته است.

نویسنده مطلب افزوده است که "سیاستهای اشتباه" آمریکا وجهه این کشور را در افغانستان به شدت آسیب رسانده است. نویسنده تاکید کرده است که رئیس جمهور جدید آمریکا ضمن این که در مبارزه با تروریسم "هدف مشخصی" را دنبال کند، تغییراتی را نیز در سیاستهای آمریکا در مورد افغانستان به میان آورد.

هفته نامه مشارکت ملی در مطلبی تحلیلی با توجه به حضور باراک اوباما این پرسش را مطرح کرده است که آیا کاخ سفید در مرز عبور از رنگ سیاه و سفید قرار گرفته است.

به باور این نشریه این انتخابات به دلیل براندازی اندیشه های معطوف به رنگ ونژاد، از موارد استثنایی در انتخابات آمریکا است.

نویسنده در ادامه مطلب افزوده است که انتخابات آمریکا تا حدودی فضای ابهام آلود انتخابات ریاست جهموری افغانستان را هم روشن خواهد کرد. به نظر نویسنده، سیاستهای رئیس جمهور جدید آمریکا در قبال افغانستان شانسها و چالشهای جدیدی را در برابر این نامزد یا آن نامزد ریاست جمهوری افغانستان قرار خواهد داد.

روزنامه های دولتی اما برخورد محتاطانه تری در این مورد داشته اند. روزنامه انیس، که از نشریات چاپی اصلی دولت شمرده می شود، هیچ مطلبی در این مورد ندارد. روزنامه هیواد در سرمقاله خود خواسته است که رئیس جمهور جدید آمریکا باید استراتژی نظامی آن کشور را در مورد افغانستان مورد "بازنگری" قرار دهد. روزنامه همچنین تاکید کرده است که توجه به "واقعیتهای افغانستان" شامل این بازنگری شود.

مطالب مرتبط