اهمیت انتخابات آمریکا برای افغانها

[جان مک کین و اوباما

از همان روزهای آغازین مبارزات انتخاباتی در آمریکا، افغانها نیز مانندخیلی از شهروندان کشورهای دیگر جهان روند مبارزات انتخاباتی را با دقت و جدیت دنبال می کردند و نتیجه این مبارزات برایشان مهم بود.

میزان بازتاب خبرهای مربوط به انتخابات آمریکا در رسانه های داخلی افغانستان، نشان می دهد که اکثریت فعالان سیاسی در افغانستان، به نتیجه انتخابات آمریکا چشم دوخته اند.

ظرف هفت سال گذشته و به دنبال آنکه رژیم طالبان در اثر حملات نیروهای آمریکا و متحدانش ساقط شد، ایالات متحده آمریکا در افغانستان نقش مهمی داشته است.

شماری از صاحب نظران براین باورند که کم توجهی آمریکا به مبارزه با تروریسم در افغانستان بعد از حمله آمریکا به عراق، سبب شد تا نیروهای طالبان دوباره به عرصه سیاسی و نظامی افغانستان باز گردند و این وضعیت تا آنجایی ادامه یابد که بازگردانیدن آن حتی به شرایط سه یا چهار سال قبل دشوار است و نیاز به هزینه و زمان طولانی دارد.

هفت سال بعد از بر سر کار آمدن دولتی که حمایت بین المللی گسترده ای دارد، و هزاران تن از نیروهای خارجی برای حمایت از دولت و برنامه هایش در افغانستان مستقر هستند، هنوز این کشور با چالش های عمده نا امنی، کشت و قاچاق مواد مخدر، فقر و بیکاری مواجه است.

بعد از هفت سال طالبان دوباره برای دولت و متحدان بین المللی اش مشکل ساز شده و مردم حتی درکابل، پایتخت نیز خود را مصون احساس نمی کنند.

افغانستان هنوز یکی از عمده ترین کشور های تولید کننده مواد مخدر در جهان است و گزارش ها نشان می دهد که حدود یازده ملیون نفر در معرض خطر گرسنگی قرار دارند.

نبود یک استراتژی روشن و دراز مدت در مبارزه با تروریسم، عدم هماهنگی لازم میان نیروهای تحت فرمان ناتو و ائتلاف بین المللی ضد تروریسم از دیگر عوامل بدتر شدن اوضاع در افغانستان شمرده می شود.

آگاهان مسایل سیاسی در افغانستان معتقدند که پر کردن این خلاء ها نیاز به تغییر سیاست های ایالات متحده آمریکا دارد و اکثر کارشناسان باور دارند که اگر باراک اوباما وارد کاخ سفید شود، توجه بیشتری به مسایل افغانستان خواهد داشت و شاید بتواند مشکلات کنونی را حل کند.

جان مک کین و باراک اوباما نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری نیز بارها در مبارزات انتخاباتی خود نشان داده اند که افغانستان و پیروز به در آمدن از آن برای آنها مهم است.

اکثر افغانهایی که نظر شان را برای بی بی سی فرستاده اند، گفته اند که اگر اوباما به وعده هایی که در مبارزات انتخاباتی اش در مورد افغانستان بیان کرده وعده کند، وضعیت افغانستان بهتر خواهد شد. اما شماری زیادی هم گفته اند که فرقی نمی کند چه کسی به پیروزی برسد زیرا سیاست خارجی آمریکا در قبال منطقه تغییری نخواهد کرد.

وجود بیش از بیست هزار سرباز آمریکایی در افغانستان، عقد پیمان استراتژِیک نظامی میان دو کشور و برنامه های مشترک هر دوکشور در زمینه مبارزه با تروریسم، افغانستان و آمریکا را بیش از هر زمان دیگری به همدیگر نزدیک کرده است.

آگاهان مسایل سیاسی در افغانستان همچنین معتقدند که نتیجه انتخابات آمریکا تاثیر عمده ای بر انتخابات آینده افغانستان که قرار است سال آینده برگزار شود، نیز خواهد داشت.

از این رو اگر سیاست مداران برای سنجش ها وارزیابی های سیاسی شان به انتخابات آمریکا علاقه مند هستند، مردم عادی به امید اینکه تحول در کاخ سفید ممکن است تاثیری بر وضعیت نا بسامان کشور و زندگی آنها نیز داشته باشد، آنرا دنبال می کنند.