15:35 گرينويچ - چهارشنبه 05 نوامبر 2008 - 15 آبان 1387

ابوطالب مظفری مهمان استودیو شماره هفت

ابوطالب مظفری

مهمان این هفته استودیو شماره هفت

این هفته ابوطالب مظفری، شاعر نقاد و پژوهشگر معروف افغان مهمان استودیوی شماره هفت بود.

مظفری در کنار قهار عاصی، کاظم کاظمی، افسر رهبین، پرتو نادری، حمیرا نگهت دستگیر زاده، قنبر علی تابش و سمیع حامد از شاعران نسل دوم نو پرداز افغان است.

ویژگی او این است که درغربت به شاعری آغاز کرده و از شاعران پیشگام شعر مقاومت است.

آقای مظفری در سال ۱۳۴۴ هجری خورشیدی در ولایت ارزگان زاده شد. وی تحصیلات ابتدایی را در مکتب "باغچار" ارزگان به پایان رساند و در سال ۱۳۵۹ هجری خورشیدی به کویته (پاکستان) مهاجر شد و سپس به ایران رفت. در آنجا وارد حوزه علمیه مشهد شد و با ادبیات معاصر ایران و جهان آشنایی یافت.

برای شنیدن برنامه پایین را کلیک کنید

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر


ابوطالب مظفری سپس کار خود را در "دفتر ادبیات انقلاب اسلامی ایران" شروع کرد و چندین مجموعه شعر، داستان و نیز دفتر دوم شعر مقاومت را چاپ کرد.

تأسیس فصلنامه "درّ دری" با همکاری دوستان هم قلمش درمرکز نویسندگان افغانستان در ایران از دیگر کارهای فرهنگی مظفری است. این فصلنامه اکنون نام "خط سوم" را به خود گرفته و وی همچنان سردبیر آن است.

او در سال ۱۳۸۱هجری خورشیدی "موسسه فرهنگی درّ دری" را ایجاد کرد.

اولین مجموعه شعر آقای مظفری به نام "سوگنامه بلخ" در سال ۱۳۷۱هجری خورشیدی به چاپ رسید.

اداره جلسات نقد و برسی شعر و داستان در مؤسسه فرهنگی درّ دری و تدریس عناصر شعر و داستان از کارهایی است که وی اکنون مشغول آن است. آخرین مجموعه شعر مظفری، کتاب "دور پرویز و فرهادهای عاشق" است که در دست چاپ قرار دارد.

برنامه استودیوی شماره هفت، در روزهای جمعه از ساعت شش و نیم تا هفت و نیم عصر به وقت افغانستان -دو تا سه بعد از ظهر به وقت گرینویچ- در برنامه های شامگاهی بی بی سی برای افغانستان پخش می شود.

شما می توانید در هنگام پخش این برنامه، با شماره تلفن ۰۰۴۴۲۰۷۸۳۶۰۳۳۱ تماس بگیرید و سؤال های خود را به طور مستقیم با مهمان برنامه مطرح کنید.

همچنین می توانید به آدرس dari@bbc.co.uk ایمیل بفرستید.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.