نشریات کابل: چهارشنبه پانزده عقرب

انتخابات آمریکا بازتاب گسترده ای در رسانه های چاپی امروز کابل داشته است و روزنامه های این شهر از زاویه های مختلفی به این موضوع پرداخته اند.

روزنامه هشت صبح شماره امروز خود را ویژه نامه انتخایات ریاست جمهوری آمریکا چاپ کرده و مطالب مختلفی در این مورد نوشته است.

این روزنامه در مطلبی در صفحه نخست خود نوشته که شورشگری بزرگی که از هفت سال گذشته ادامه داشته، در انتظار رئیس جمهوری بعدی آمریکاست.

هشت صبح نوشته مسایلی چون تعیین شمار نیروی نظامی آمریکا در افغانستان، کمک به تحکیم حکومت مرکزی در این کشور، طرز برخورد با شورشیان آنسوی مرز، و اینکه آیا می توان با طالبان آشتی کرد و چگونه این آشتی امکان پذیر خواهد بود، از مسایلی است که رئیس جمهوری آینده آمریکا با آن روبرو خواهد بود.

روزنامه انیس نوشته که اگر رهبری جدید آمریکا، "موفق به تحلیل، تعریف و شناخت اوضاع افغانستان با دید واقعبینانه" نشود، بحران در افغانستان و کشورهای منطقه بیشتر خواهد شد.

انیس نوشته که مردم افغانستان از رییس جمهوری جدید آمریکا انتظارات و توقع های دارند که برای بیرون رفت از وضعیت کنونی، باید به آن توجه شود.

این روزنامه افزوده، کشاندن جنگ از افغانستان به بیرون از مرزهای این کشور و آنچه که نویسنده لانه های اصلی تروریسم می خواند و دادن صلاحیت و امکانات بیشتر به نیروهای داخلی افغانستان، از مسایلی است که آمریکا باید در سالهای پیش رو، به آن بیشتر توجه کند.

روزنامه پیمان، در مطلبی زیر عنوان "پایان تلخ بر ادعاهای پر طمطراق بوش" نوشته که انتخابات به سیاست های "جنگ طلبانه" اداره جورج بوش پایان می دهد.

در این مطلب که قبل از مشخص شدن نتایج انتخابات آمریکا نوشته شده، آمده است که اگر باراک اوباما، در این انتخابات برنده شود، "چهره ایالات متحده در سطح جهان بازسازی می شود."

نویسنده این مطلب باور دارد که باراک اوباما، قادر خواهد بود با قدرت بیشتری آمریکا و سیاست های خارجی این کشور را اداره کرده و نیز راه های عملی تری برای حل بحران کنونی در افغانستان مطرح کند.

پیمان نوشته است، جورج بوش در حالی کاخ سفید را ترک می کند که به هیچ یک از برنامه هایش ظرف هشت سال گذشته پایان نداده و به برعلاوه اینکه تعهد بوش برای نابودی تروریسم در سطح جهان، عملی نشده، به نوشته روزنامه، گسترش نا امنی ها در سراسر جهان و نا امنی در افغانستان، حاکی از سیاست های ناکام اداره بوش در این زمینه است.

روزنامه ویسا نوشته که مشارکت گسترده مردم آمریکا در انتخابات کشورشان، می تواند درس بزرگی برای مردم افغانستان باشد.

نویسنده ویسا افزوده که مردم آمریکا با حضور چشمگیر در انتخابات، نشان دادند که قادر اند رهبری کشور خود را با استفاده از رای خود تغییر دهند.

ویسا نوشته که این موضوع برای کشورهای چون افغانستان که هنوز در تلاش هستند با استفاده از زور مسایل را تغییر دهند، درس بزرگی است.

مطالب مرتبط