'کاربرد بمب خوشه ای در افغانستان ممنوع شود'

قربانیان مین و بمب خوشه ای در افغانستان
Image caption بخش قابل ملاحظه ای از قربانیان جنگ در افغانستان در پی انفجار بمبهای خوشه ای معلول شده اند

یک نهاد غیردولتی موسوم به افغانهای "متاثر از مین " از دولت افغانستان خواسته است به پیمان منع استفاده از بمب های خوشه ای بپیوندد.

مسئولان این نهاد می گویند امضای این پیمان به دولت افغانستان اجازه می دهد از کمک های تعهد شده در این پیمان، بهره مند شود.

با آنکه آمار دقیقی از موارد استفاده از بمبهای خوشه ای و قربانیان آن در افغانستان وجود ندارد، گفته می شود بخش قابل ملاحظه ای از قربانیان جنگ افغانستان در پی انفجار این گونه بمب ها معلول شده اند یا به نوعی از آنها آسیب دیده اند. مسئولان سازمان افغانهای متاثر از مین در همایشی در کابل، از دولت افغانستان خواستند با پیوستن به پیمان منع استفاده از مهمات خوشه ای از تلفات بیشتر غیرنظامیان جلوگیری کند.

به گفته مسئولان این سازمان، آنان با گذاشتن طومار و جمع آوری امضا، دولت افغانستان را تشویق می کنند برای پیوستن به این پیمان زودتر اقدام کند.

سلیمان امینی از مسئولان این سازمان می گوید هنوز هم در افغانستان انبارهای بمبهای خوشه ای وجود دارد.

آقای امینی می گوید اگر افغانستان به این پیمان بپیوندد، از بمبهای خوشه ای در این کشور استفاده نخواهد شد و حتی ذخیره گاه های این گونه بمبها هم در این کشور از بین خواهند رفت.

به گفته او، مردم افغانستان، که هزاران تن از آنها به دلیل استفاده از بمبهای خوشه ای در این کشور قربانی شده اند، نمی خواهند بمب خوشه ای مورد استفاده قرار گیرد.

مسئولان سازمان افغانهای متاثر از مین ادعا می کنند که در حال حاضر انبارهایی از بمب خوشه ای در افغانستان وجود دارد و دولت افغانستان زیر فشار برخی کشور های جهان حاضر به امضای این پیمان نیست.

ظاهر عظیمی، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان می گوید در حال حاضر این کشور هیچ ذخیره گاهی ندارد که بمبهای خوشه ای در آن انبار شده باشد، اما الحاق این کشور به پیمان منع استفاده از بمب خوشه ای باید در "سطح بالا" باید مورد بحث قرار گیرد.

پیمان منع استفاده از بمبهای خوشه ای ماه مه امسال از سوی ۱۰۷ کشور جهان تصویب شد. قرار است این پیمان تا یک ماه دیگر برای الحاق کشورهای جهان به آن، در کشور نروژ مورد بررسی قرار گیرد.

بر اساس این پیمان، تولید، استفاده و تجارت انواع مختلف بمبهای خوشه ای ممنوع است و دولتها باید متعهد به همکاری با قربانیان جنگ شوند.