نگرانی پارلمان افغانستان از احتمال کمبود مواد غذایی در زمستان

سرما در افغانستان (عکس از آرشیو)
Image caption دولت افغانستان می گوید برای جلوگیری از بسته شدن راهها و کمک به نیاز مندان در زمستان امسال گروههای ویژه ای را تشکیل داده است.

در آستانه فرارسیدن زمستان، , ولسی جرگه (مجلس نمایندگان) افغانستان در باره کمبود مواد غذایی و بسته شدن راهها در برخی مناطق این کشور ابراز نگرانی کرده است.

محمد یونس قانونی رئیس مجلس نمایندگان می گوید اگر تدابیر جدی در این مورد روی دست گرفته نشود، مردم با مشکلات جدی تر از سال گذشته روبرو خواهند شد.

آقای قانونی گفت: "اگر تدابیر به موقع، جدی و عملی برای جلوگیری از این فاجعه و بحران را روی دست نگیریم، خدای ناکرده مردم ما در زمستان با فاجعه بزرگتر از مشکلات سال گذشته مواجه خواهند شد."

رئیس مجلس افزود: "نماینده های مردم افغانستان در خانه ملت افغانستان جداً نگران این دو فاجعه هستند: کمبود مواد غذایی و سرمای زمستان."

اعضای مجلس نمایندگان در نشست امروز خود شماری از مقامات حکومت، از جمله وزیر کشاورزی را برای ارائه توضیح در باره آمادگیها برای جلوگیری از گرسنگی در زمستان آینده فراخواند.

در همین حال آصف رحیمی وزیر کشاورزی افغانستان می گوید برای جلوگیری از گسترش گرسنگی، بسته شدن راهها و تغذیه حیوانات در زمستان امسال تدابیر بهتری را نسبت به سال گذشته روی دست گرفته است.

آقای رحیمی می گوید با آن که حکومت با کمبود مواد غذایی روبرو است، تلاش ها برای حل این مشکل ادامه دارد.

آقای رحیمی گفت حکومت افغانستان صد میلیون دلار را برای مبارزه با گرسنگی در این کشور اختصاص داده است. به گفته او، نیمی از این پول برای خرید مواد خوراکی برای کارمندان دولت اختصاص یافته است. وزیر کشاورزی افزود حکومت پنجاه میلیون دلار دیگر را مواد خوراکی می خرد و در انبارها ذخیره می کند.

آقای رحیمی گفت از مواد خوراکی ذخیره شده در فصل زمستان به نیازمندان توزیع خواهد شد. به گفته او، از این مواد برای کاهش بهای مواد خوراکی در بازارها نیز استفاده خواهد شد.

بر اساس تازه ترین آمار منتشر شده، در حال حاضر شش میلیون افغان در معرض خطر گرسنگی قرار دارد. وزیر کشاورزی افغانستان می گوید برای مبارزه با گرسنگی در این کشور، به دو صد هزار تن گندم نیاز است.

به گفته مقامات، در حال حاضر بیش از سی هزار تن گندم در ذخایر افغانستان موجود است، اما دولت این کشور می گوید قرار است دوصد هزار تن گندم دیگر نیز خریداری کند و به گفته مقامات افغان در این صورت مشکل گرسنگی در این کشور حل خواهد شد.

مقامات وزارت کشاورزی افغانستان می گویند قرار است ۱۳۰ هزار تن گندم بصورت رایگان در میان مردم توزیع شود.

به گفته این مقامات، سازمان غذایی جهان نیز مقداری گندم را برای جلوگیری از گرسنگی در افغانستان، در انبارهای خود ذخیره کرده است.

در همین حال دولت افغانستان می گوید برای جلوگیری از بسته شدن راهها و کمک به نیاز مندان در زمستان امسال گروههای ویژه ای را تشکیل داده است.

مطالب مرتبط