'کشتار غیرنظامیان افغان بررسی می شود'

طالبان
Image caption منابع ائتلاف و افغان از کشته شدن شورشیان نیز خبر داده اند

نیروهای ائتلاف بین المللی تحت فرمان آمریکا در افغانستان می گویند در باره تلفات غیرنظامیان در ولایت بادغیس تحقیق می کنند.

روز گذشته مقامهای محلی در ولایت بادغیس تایید کردند که هفت غیر نظامی در اثر بمباران جنگنده های نیروهای ائتلاف در ولسوالی غورماچ کشته شدند.

ژنرال ایوب نیازیار، فرمانده پلیس بادغیس گفت بیشتر کشته شدگان این حادثه زنان و کوکان بوده اند. آقای نیازیار گفت در این بمباران یازده شورشی هم کشته شدند.

نیروهای ائتلاف با انتشار خبرنامه ای در مورد این واقعه گفته اند که پس آن که سربازان گشتی آنان روز پنجم نوامبر با کمین شورشیان روبرو شدند، اقدام به بمباران مواضع آنان کردند.

نیروهای ائتلاف می گویند "تلفات احتمالی" غیرنظامیان در این حادثه را در تحقیقی مشترک با نیروهای بین المللی یاری امنیتی -آیساف- و نیروهای امنیتی افغان بررسی می کنند.

گرگ جولیان، مسئول روابط عمومی نیروهای آمریکایی در افغانستان گفته است: "نیروهای ائتلاف، آیساف و مقامات افغان گزارشهای مربوط بر تلفات غیرنظامیان در غورماچ را بررسی می کنند. ما در حال حاضر تمام حقیقت را نمی دانیم، اما وضعیت را بررسی می کنیم تا حقیقت را دریابیم."

او گفت: "اگر ما دریابیم که افراد بیگناه در این حادثه کشته شده اند، معذرت می خواهیم و با خانواده های قربانیان و مردم افغانستان ابراز همدردی می کنیم."

به گفته این مقام نظامی آمریکایی، نیروهای ائتلاف برای انجام تحقیقات فوری در این مورد با مقامهای وزارت های دفاع و داخله (کشور) افغانستان تماس گرفته اند.

این گزارش در حالی منتشر می شود که نظامیان آمریکایی و منابع محلی در جنوب افغانستان اعلام کرده اند سه شنبه گذشته (چهارم نوامبر) شماری غیرنظامی در جریان یک عملیات هوایی در قندهار کشته شدند.

یک عضو پارلمان افغانستان کشته شدن سی و هشت نفر در این عملیات را محتمل دانست و گفت حدود چهل تن دیگر زخمی شده اند.

این در حالی است که حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان اعلام کرده است که خواست اصلی او از باراک اوباما، رئیس جمهور جدید آمریکا توقف کشتار غیرنظامیان در افغانستان است.

آقای کرزی گفته است: "جنگ علیه تروریسم با بمباران روستاهای افغانستان به پیروزی نمی رسد."

رئیس جمهور افغانستان پیش از این هم کشتار غیرنظامیان را به شدت مورد انتقاد قرار داده بود. آقای کرزی کشتار غیرنظامیان در کشورش را "غیرقابل تحمل" خوانده است.

درگیری در فراه

از سوی دیگر، مقامات محلی در غرب افغانستان می گویند در پی درگیری نیروهای امنیتی افغان و ائتلاف با شورشیان طالبان در ولسوالی "خاک سفید" در ولایت فراه دو فرمانده طالبان کشته و سه تن دیگر زخمی شدند.

روح الامین، والی فراه گفت یکی از این کشته شدگان، از فرماندهان "مشهور" طالبان بود. والی فراه گفت در این درگیری یک شورشی دیگر بازداشت شد.

به گفته او، مقداری سلاح و مهمات هم به دست نیروهای دولتی افتاده است.

طالبان هنوز در این مورد ابراز نظری نکرده اند.

مطالب مرتبط