تاکید آمریکا بر مبارزه مشترک با تروریسم

طالبان، عکس از آرشیو
Image caption 'ما می خواهیم این است که با پاکستان و افغانستان یک جا کار کنیم تا با خطر مشترکی که همه ما را تهدید می کند مقابله کنیم'

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا می گوید تنها مبارزه مشترک افغانستان و پاکستان علیه تروریسم می تواند برای آوردن صلح و ثبات در منطقه موثر باشد.

ریچارد بوچر که سمت معاونت وزارت خارجه آمریکا در بخش آسیای مرکزی و جنوبی را به عهده دارد، پس از دیدار با مقامات پاکستان برای دیدار با مقامات افغانستان وارد کابل شده است.

او گفت ارتش پاکستان با اجرای حملات نظامی در منطقه قبایلی باجور، ثابت کرده است که در مبارزه با تروریسم همچنان متعهد باقی مانده است.

آقای بوچر در پاسخ به پرسشهایی درباره تصمیم آمریکا برای آغاز عملیات بزرگ نظامی در مناطق قبایلی پاکستان گفت آمریکا فقط می خواهد پاکستان و افغانستان را در مبارزه با "گروههای خطرناک تروریستی" که در مناطق مرزی میان دو کشور پناه گرفته اند کمک کند.

معاون وزارت خارجه آمریکا گفت: "چیزی را که ما می خواهیم این است که با پاکستان و افغانستان یکجا کار کنیم تا با خطر مشترکی که همه ما را تهدید می کند مقابله کنیم."

آقای بوچر افزود: "در حال حاضر افراد بسیار خطرناک در مناطق مرزی میان دو کشور حضور دارند که آمریکا، پاکستان و افغانستان را تهدید می کنند. من فکر می کنم که مقامات در پاکستان می دانند که این خطرات مستقیماً پاکستان را تهدید می کند از همین رو برای نجات خود با این گروهها می جنگد."

آقای بوچر می گوید پس از ورود به افغانستان به ولایات مرزی در شرق و جنوب این کشور سفر کرده است تا وضعیت را از نزدیک مورد بررسی قرار دهد.

او می گوید هرچند افغانستان در چند سال گذشته شاهد پیشرفت در بخشهای مختلف بوده اماهنوز هم حضور گروههای شورشی به عنوان یک چالش در این کشور باقی مانده است.

ریچارد بوچر تاکید می کند که ادامه آدم ربایی ها و حمله برکارمندان نهادهای امدادی در افغانستان وضعیت در این کشور را خطرناکتر کرده است.

آقای بوچر گفت: "ما در حال مبارزه با دشمنان بسیار خطرناک هستیم. ما می دانیم که ادامه فعالیتهای تروریستی، آدم رباییها و حمله بر کارمندان نهادهای امدادی سبب شده که مردم کمتر احساس مصئونیت کنند. ولی ما شاهد پیشرفت در این کشور نیز بوده ایم."

در ماههای گذشته بخشهایی از افغانستان و مناطق مرزی پاکستان با موارد گسترده ناامنی روبرو بوده است.

بارک اوباما رئیس جمهوری منتخب آمریکا در مبارزات انتخاباتی خود در هفته های گذشته با اشاره به افزایش ناامنی در افغانستان و پاکستان گفت برای مقابله با شورشها نیروی بیشتر نظامی به افغانستان می فرستد و در صورت نیاز پناهگاههای شورشیان را در مناطق مرزی پاکستان هدف حمله نظامی قرار خواهد داد.

حالا معاون وزارت خارجه آمریکا می گوید رئیس جمهوری جدید آمریکا به همه تعهدات خود برای آوردن صلح در منطقه پابند خواهد بود.

این نخستین سفر یک مقام سیاسی آمریکایی به افغانستان پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در آمریکاست.

مطالب مرتبط