نشست سازمان امنیت و همکاری اروپا در کابل

رنگین دادفر اسپنا
Image caption آقای اسپنا گفت اگر افغانستان بار دیگر به "مرکز تروریسم بین المللی" مبدل شود، امنیت جهانی با خطر رو برو می شود

سازمان امنیت و همکاری اروپا کنفرانسی را به منظور تقویت همکاریهای منطقه ای در کار مبارزه با مواد مخدر و تامین امنیت در کابل برگزار کرده است.

بیش از سی عضو این سازمان در این کنفرانس دو روزه که در تالار وزارت خارجه افغانستان برگزار شده، شرکت کرده اند. افغانستان از جمله همکاران سازمان امنیت و همکاری اروپا (OSCE) است، اما عضویت این سازمان را ندارد.

در این کنفرانس سازمان امنیت و همکاری اروپا با همکاران آسیایی خود در باره مبارزه با تروریسم، تقویت همکاریهای منطقه ای و سهم این سازمان در تقویت ظرفیتها در کشورهای آسیایی عضو این سازمان، بحث می کند.

رنگین دادفر اسپنتا، وزیر خارجه افغانستان در این کنفرانس با آن که از پیشرفتها در عرصه های مختلف در این کشور سخن گفت، چالشهایی از جمله تروریسم را نیز بر شمرد که به گفته وی نیازمند "استراتژی جامع" است.

وزیر خارجه افغانستان گفت: "تروریسم چالشی است که در ردیف اول قرار دارد؛ در چند ماه اخیر ما شاهد افرایش حملات تروریستی بوده ایم. در حالی که افغانستان ضربه خشونت و ترویسم را متقبل شده است، این مصیبت به حد وسیعتر در منطقه مانند آتش گسترش یافته است."

آقای اسپنتا افزود: "هنوز هم تندروی در منطقه باقی است و عمدتاً بر بی ثبات سازی افغانستان تمرکز کرده است. حالا ترویسم در پاکستان نیز گسترش یافته است. اجازه بدهید توضیح بدهم؛ تروریسم را تا زمانی نمی توان از بین برد که با آن به عنوان یک چالش جدی بین المللی برخورد نکنیم و پایگاه ها و منابع منطقه ای آن را از بین نبریم." دولت افغانستان به این باور است که برگزاری این کنفرانس در کابل، نشاندهنده "اعتماد جهانی" به سیاست خارجی این کشور است.

انتی تورنین، رئیس سازمان امنیت و همکاری اروپا با تاکید بر ادامه همکاریهای این سازمان با افغانستان می گوید که در انتخابات آینده ریاست جمهوری و پارلمانی در این کشور همکاری خواهد کرد.

وی همچنین می گوید برنامه هایی را برای تامین امنیت مرزهای افغانستان و کشور های آسیای میانه روی دست دارد.

آقای اسپنتا در گفتگویی با بی بی سی گفت کشورش انتظار دارد سازمان امنیت و همکاری اروپا در تامین امنیت، مبارزه با مواد مخدر و تجهیز و آموزش پلیس افغانستان همکاری کند.

او گفت اگر افغانستان بار دیگر به "مرکز تروریسم بین المللی" مبدل شود، امنیت جهانی با خطر رو برو می شود. به گفته وزیر خارجه افغانستان، دولت این کشور با سازمان امنیت و همکاری اروپا در این زمینه "توافق نظر" دارد.

شکل گیری سازمان امنیت و همکاری اروپا با برگزاری کنفرانسی در سال ۱۹۷۰ میلادی تحت عنوان "امنیت و همکاری در اروپا"، برای بحث میان شرق و غرب آغاز شد. این کنفرانس در سال ۱۹۹۴ میلادی در نشست بودا پست به "سازمان امنیت و همکاری اروپا" تغییر نام داد.

با آن که این سازمان اروپایی است اما شماری از کشورهای حوزه مدیترانه، آمریکا و آسیا هم عضویت این سازمان را دارند.