09:55 گرينويچ - جمعه 07 نوامبر 2008 - 17 آبان 1387

زندانیان طالبان با گروگانهای پاکستانی مبادله شدند

بیت الله محسود

ظاهرا یکی از نزدیکان محسود از جمله آزاد شدگان طالبان است

پاکستان زندانیان طالبان را با گروگان های نظامی این کشور مبادله کرده و همزمان، گزارش هایی از حمله هوایی آمریکا به داخل خاک پاکستان انتشار یافته است.

روز جمعه، 7 نوامبر (17 آبان)، به نقل از مقامات پاکستانی گزارش شد که سه تن از تندروهای مسلح عضو طالبان که در زندان های این کشور به سر می بردند در برابر آزادی ده نظامی پاکستانی که در اختیار این گروه بودند، آزاد شده اند.

به گفته این منابع، مولوی رفیع الدین که از افراد نزدیک به بیت الله محسود، از رهبران ارشد طالبان پاکستانی، شناخته می شود، از جمله این سه تن بوده است.

گفتگو با محمد متین، برنامه جام جهان نما:

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر


نیروهای پاکستانی این سه عضو طالبان را در ماه ژوئیه سال جاری در بخش هنگو، واقع در ایالت سرحد شمالغرب پاکستان، دستگیر کرده بودند.

در واکنش به دستگیری مولوی رفیع الدین، افراد مسلح وابسته به طالبان تعدادی از نظامیان و کارمندان دولت پاکستان را در منطقه به گروگان گرفتند و خواستار آزادی رفیع الدین از زندان شدند.

پس از آنکه دولت پاکستان از آزادی این فرد خودداری کرد، گروگانگیرها سه تن از گروگان های خود را گردن زدند و تا کنون، از آزادی سایرین خودداری می ورزیدند.

گفته می شود که مبادله زندانیان طالبان با گروگان های نظامی نتیجه میانجیگری و گفتگوهای گروهی از بزرگان قبایل ساکن منطقه بوده است.

ایالات سرحد شمالغرب و مناطق قبیله نشین پاکستان، که در مجاورت مرز افغانستان واقع شده، از مراکز اصلی فعالیت گروه های تندرو اسلامگرا محسوب می شود.

به گفته منابع آمریکایی در افغانستان، پس از سقوط رژیم طالبان در سال 2002، بسیاری از اعضا و هواداران مسلح آنان و همچنین اعضای شبکه القاعده که در افغانستان حضور داشتند به مناطق مرزی داخل پاکستان گریختند.

به گفته مقامات آمریکایی و افغان، شورشیان طالبان از پناهگاه های امن خود در این مناطق به سازمان دهی عملیات در داخل خاک افغانستان مبادرت می کنند.

'حمله هوایی آمریکا به پاکستان'

همزمان، به نقل از مقامات امنیتی پاکستان گزارش شده است که دست کم هشت نفر در یک حمله هوایی در نقطه ای در نزدیک مرز این کشور و افغانستان کشته شده اند.

محل اصابت موشکها

آمار متفاوتی از تلفات حمله هواپیمای بدون سرنشین انتشار یافته است

به گفته این منابع، در این حمله، ساختمانی در مناطق قبیله نشین شمال غرب این کشور هدف تعدادی موشک هوا به زمین قرار گرفت و چند نفر دیگر نیز در این حمله زخمی شده اند.

در مورد محل دقیق این حادثه و آمار کشته شدگان گزارش های متفاوتی انتشار یافته است.

براساس برخی گزارش ها، خانه ای که هدف قرار گرفته در منطقه وزیرستان جنوبی واقع شده و شمار کشته شدگان دست کم ده نفر بوده است اما گزارش های دیگر محل حمله را وزیرستان شمالی و تعداد کشته شدگان را تا بیست نفر مخابره کرده اند.

منابع اطلاعاتی پاکستانی گفته اند که این حمله احتمالا توسط یک فروند هواپیمای بدون سرنشین متعلق به نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان صورت گرفته است و به نقل از یک مقام امنیتی پاکستانی گزارش شده که اکثر کشته شدگان از تندروهای "خارجی" بوده اند.

مقامات پاکستانی اصطلاح تندروهای مسلح خارجی را برای نامیدن اعضای شبکه القاعده مستقر در خاک این کشور به کار می برند.

در ماه های اخیر، دولت پاکستان گزارش هایی را از حملات هوایی و موشکی به مناطق مرزی این کشور و افغانستان انتشار داده و نیروهای آمریکایی را مسئول این حملات و تلفات ناشی از آنها معرفی کرده است.

در اوایل ماه سپتامبر مقامات پاکستانی گفتند که نیروهای هلی برد آمریکایی مستقر در افغانستان با عبور از مرز به عملیات زمینی در داخل خاک پاکستان دست زدند که در جریان آن، تعدادی غیرنظامی کشته شدند.

عملیات نظامی آمریکا در داخل خاک پاکستان در مواردی اعتراض رسمی دولت پاکستان را در پی آورده است هرچند منابع آمریکایی مسئولیت این حملات را رسما بر عهده نگرفته اند.

روز دوشنبه این هفته، مقامات پاکستانی در ملاقات با ژنرال دیوید پتریوس، فرمانده نیروهای آمریکایی در منطقه که به آن کشور سفر کرده بود، از آمریکا خواستند تا تمامیت ارضی و حق حاکمیت پاکستان را محترم بشمارد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.