نشریات کابل: یکشنبه ۱۹ عقرب

روزنامه های چاپ امروز کابل بیشتر سخنان اخیر ریچارد بوچر، معاون وزارت خارجه آمریکا مبنی بر افزایش نیروهای نظامی این کشور در افغانستان را مورد بحث قرار داده اند.

روزنامه هشت صبح در صفحه نخست خود با توجه به سخنان ریچارد بوچر، معاون وزارت خارجه آمریکا به کابل تاکید کرده است که آمریکا نباید به افغانستان از "عینک پاکستان" نگاه کند.

آقای بوچر روز شنبه (۱۸ عقرب/آبان) پس از سفر به پاکستان وارد کابل شد و در یک نشست خبری از "افزایش" نیروهای آمریکایی در افغانستان و "تعهد پاکستان" در مبارزه با تروریسم سخن گفت.

به باور هشت صبح، "نگاه کاخ سفید از عینک پاکستان" به افغانستان در هفت سال گذشته باعث شده که اوضاع در این کشور به سوی "وخامت" برود و شکل گیری دوباره طالبان در مناطق قبایلی پاکستان از نظر دور بماند.

نویسنده تعهد پاکستان در مبارزه با تروریسم را مورد تردید قرار داده و افزوده است که گروههای "تندرو" با استفاده از "سهل انگاری" و در برخی موارد "همسویی" نهادهای اطلاعاتی پاکستان به سازمان دهی مجدد خود بپردازند و به حملات خود در افغانستان ادامه دهند.

روزنامه ویسا با توجه به سخنان آقای بوچر مبنی بر افزایش نیروهای آمریکایی در افغانستان، نوشته است که افزایش این نیروها در افغانستان "جفا به مردم افغانستان و آمریکا" است.

به باور ویسا تا زمانی که دشمن و اهداف جنگ در افغانستان مشخص نشود، افزایش نیروی نظامی خارجی در این کشور هیچ مشکلی را حل نمی کند.

نویسنده همچنان کشتار افراد غیرنظامی در حملات نیروهای خارجی در افغانستان را مورد انتقاد قرار داده و از رئیس جمهوری منتخب آمریکا خواسته است که به راهبرد خود در افغانستان "تغییر اساسی" وارد کند.

روزنامه آرمان ملی در سرمقاله خود نوشته است که پس از وارد آمدن "فشارهایی" بر نهادهای قضایی افغانستان و افزایش موارد آدم ربایی، حکم اعدام در مورد سه نفر به اجرا گذاشته شد.

این سه نفر روز شنبه به دستور دادگاه عالی و تایید رئیس جمهوری به اتهام آدم ربایی، قتل و تجاوز جنسی در کابل اعدام شدند.

آرمان ملی به این باور است که "عدم مجازات" تبهکاران و وجود "فساد" در نهادهای قضایی افغانستان، باعث شده تا دسته های تبهکار و آدم ربا با جسارت و به گونه سازمان یافته دست به آدم ربایی بزنند.

نویسنده از رئیس جمهوری و مقامهای قضایی افغانستان خواسته است که در مورد تبهکاران از "ترحم" کار نگیرند و حکم اعدام را در مورد افرادی که مستحق این حکم هستند، به اجرا بگذارند.

هفته نامه مجاهد ضمن انتقاد از مقامهای دولت افغانستان نوشته است که "عدم رسیدگی" به حادثه بغلان، نمایانگر "ضعف" دولت است.

روز پانزدهم عقرب (آبان) سال گذشته مصطفی کاظمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس نمایندگان و سخنگوی جبهه ملی، پنج عضو دیگر این مجلس و دهها تن دیگر در ولایت شمالی بغلان کشته شدند.

هفته نامه با اشاره به این موضوع که هنوز گروههای مخالف دولت مسئولیت این حادثه را به دوش نگرفته و "غفلت" مسئولان دولتی هم در این حادثه "نمایان" بوده، نوشته است که "نوعی ابهام در این حادثه تروریستی" دیده می شود.

مجاهد افزوده است که با گذشت یک سال از زمان وقوع این حادثه، دولت گام مهمی برای فراهم کردن "قناعت و اعتماد" خانواده های قربانیان این حادثه و شورای ملی برنداشته است.

مطالب مرتبط