کرزی عازم لهستان، آمریکا و بریتانیا شد

حامد کرزی
Image caption آقای کرزی در حاشیه نشست فرهنگ صلح سازمان ملل، با ملک عبدالله و آصف زرداری در باره تامین ثبات در منطقه گفتگو می کند

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در سفری رسمی به غرب رهسپار کشورهای پولند (لهستان)، آمریکا و بریتانیا شده است.

دفتر آقای کرزی در اعلامیه ای گفته است که او در این سفر در شهر ورشو، پایتخت پولند، با لیخ کازنسکی، رئیس جمهوری این کشور دیدار می کند و در باره کمکهای آن کشور به افغانستان و تامین امنیت در این کشور به گفتگو می کند.

در اعلامیه گفته شده است که اقامت آقای کرزی در ورشو فقط چند ساعت طول خواهد کشید.

پولند در حال حاضر ۱۲۰۰ سرباز در افغانستان دارد که بیشتر در ولایت پکتیا، در شرق این کشور مستقر هستند. از آغاز مبارزه جهانی علیه تروریسم، نیروهای پولندی در افغانستان متحمل تلفاتی هم شده اند.

دفتر رئیس جمهوری افغانستان اعلام کرده است که آقای کرزی در این سفر همچنین به نیویورک می رود و در نشست "فرهنگ صلح" سازمان ملل شرکت می کند. این نشست به ابتکار ملک عبدالله، پادشاه عربستان سعودی و میزبانی مجمع عمومی سازمان ملل به هدف "نزدیکی ادیان و فرهنگها" در جهان برگزار می شود.

در اعلامیه دفتر آقای کرزی آمده است که رئیس جمهوری افغانستان در حاشیه این اجلاس، نشست سه جانبه ای با ملک عبدالله پادشاه عربستان و آصف زرداری، رئیس جمهوری پاکستان خواهد داشت.

در اعلامیه گفته شده که محور این گفتگوها تامین صلح و ثبات در منطقه است.

پیش از این آقای کرزی اعلام کرده بود که از پادشاه عربستان سعودی خواسته است برای آغاز گفتگو با طالبان میانجیگری کند.

بر اساس برخی گزارشها، گفتگوهایی میان نمایندگان دولت افغانستان و طالبان در عربستان سعودی انجام شده است. ولی هنوز در مورد نتایج این گفتگوها اطلاع دقیقی در دست نیست.

ظرف چند سال اخیر موضوع گفتگو با طالبان بارها مطرح شده، اما همواره با شکست مواجه شده است. طرح پیش شرطهای سنگین از جانب هر دو طرف همواره دلیل اصلی شکست مذاکرات دانسته شده است.

دولت افغانستان صلح با طالبان را منوط به پذیرش قانون اساسی این کشور از سوی مخالفان و احترام به دستاوردهای چند سال اخیر دانسته و طالبان برخروج نیروهای خارجی به عنوان پیش شرط گفتگو ها تاکید دارند.

اعلامیه دفتر ریاست جمهوری افغانستان افزوده است که آقای کرزی همچنین در حاشیه این نشست با بان کی مون، دبیر کل سازمان هم دیدار و گفتگو خواهد کرد.

بر اساس این اعلامیه، رئیس جمهوری افغانستان در پایان سفر خود به بریتانیا می رود تا با گوردون براون، نخست وزیر این کشور و شماری از اعضای کابینه او گفتگو کند.

مبارزه با تروریسم و تامین امنیت در افغانستان از مهمترین موضوعات مورد بحث آقای کرزی در گفتگو با مقامهای بریتانیایی خواهد بود.

بریتانیا از حامیان اصلی افغانستان در مبارزه با تروریسم و بازسازی این کشور است. در حال حاضر بیش از هفت هزار سرباز بریتانیایی در جنوب افغانستان سرگرم نبرد با طالبان هستند.

مطالب مرتبط