حامد کرزی وزیر حمل ونقل افغانستان را برکنار کرد

حامد کرزی
Image caption کرزی وزیر ترانسپورت را به دلیل کوتاهی در انجام وظیفه برکنار کرد

حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان، حمیدالله قادری، وزیر ترانسپورت (حمل و نقل) این کشور را از کار برکنار کرده است.

در اعلامیه ای که از سوی دفتر ریاست جمهوری افغانستان منتشر شده آمده است که دستور برکناری آقای قادری، در جریان اجلاس وزیران در ارگ ریاست جمهوری به او ابلاغ شد.

این اعلامیه دلیل برکناری آقای قادری از وزارت ترانسپورت را "غفلت در وظیفه و انجام کارهای مشکوک" عنوان کرده است.

در این اعلامیه آمده که آقای قادری در برنامه ریزی برای سفر حجاج افغان به عربستان سعودی و امضای قراردادها در این زمینه غفلت کرده است.

دفتر رییس جمهور کرزی همچنین اعلام کرده که به این دلیل، آقای قادری همزمان با برکناری از پست وزارت ترانسپورت، برای انجام تحقیقات بیشتر در مورد تاخیر در برنامه اعزام حجاج به عربستان، به دادستانی کل (لوی سارنوالی) افغانستان معرفی شده است.

اعلامیه اما در مورد "کارهای مشکوک" که یکی از دلایل برکناری وزیر ترانسپورت خوانده شده، توضیح بیشتری نداده است.

حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان، دکتر عمر زاخیلوال، مشاور ارشد اقتصادی خود را تا زمان تعیین وزیر جدید ترانسپورت، به عنوان سرپرست این وزارت معرفی کرده است.

حمیدالله قادری پس از حدود ده ماه کار به عنوان وزیر ترانسپورت افغانستان، از این پست برکنار شده است.

پیش از این، آقای قادری عضو اتاق های تجارت افغانستان بود و در عرصه سرمایه گذاری و تجارت خصوصی فعالیت داشت.

آقای قادری، اوایل امسال، زمانی که رای اعتماد مجلس نمایندگان افغانستان را برای پست وزارت ترانسپورت گرفت، از "اختلاس و مصرف بیجای صدها میلیون دلار" در چند سال اخیر در وزارت ترانسپورت انتقاد کرد و گفت که تلاش می کند این انتقادها را رفع کند.

آقای قادری، جایگزین احسان جاوید در وزارت ترانسپورت شده بود و دولت افغانستان هدف از این جابجایی را "بهبود کارآیی" در این وزارت خوانده بود.

سالانه حدود سی هزار تن از افغانها برای ادای مراسم حج به عربستان سعودی می روند، هرکدام از داوطلبان مراسم حج معادل بیش از سه هزار دلار می پردازند.

مطالب مرتبط