یک میلیون افغان به بیماری قند مبتلا هستند

Image caption مقامات افغان می گویند برای مداوای بیماران مبتلا به بیماری قند به دهها مرکز درمانی ویژه نیاز است

مقامهای وزارت صحت در افغانستان همزمان با گشایش یک مرکز جدید درمان بیماری قند اعلام کرده اند که یک میلیون نفر در این کشور مبتلا به این بیماری اند.

این نخستین مرکز خصوصی تشخیص و درمان بیماری قند (دیابت) است که در کابل، پایتخت، آغاز به کار می کند.

مقامهای وزارت بهداشت افغانستان می گویند این مرکز درمانی به وسایل "پیشرفته" مجهز است و با آغاز به کار آن بیماران افغانستان دیگر مجبور به سفر به کشورهای دیگر برای درمان این بیماری نخواهند شد.

امین فاطمی، وزیر صحت افغانستان درمراسم گشایش این مرکز گفت: "بر اساس آمار سال ۲۰۰۵ حدود یک میلیون افغان از بیماری شکر رنج می بردند و حالا شاید این رقم افزایش یافته باشد."

وزیر بهداشت افغانستان گفت این کشور در هر ولایت به یک مرکز تشخیص و درمان بیماری قند نیاز دارد. او گفت دولت در نظر دارد مراکز درمان بیماری قند را در مناطق دور دست این کشور افزایش دهد.

آقای فاطمی گفت در حال حاضر سه مرکز تشخیص و درمان بیماری قند در سه بیمارستان دولتی در شهر کابل وجود دارد که سالانه توانایی درمان تا پانزده هزار نفر را دارند.

مقامات می گویند روزانه دهها بیمار برای درمان به این مراکز مراجعه می کنند.

شماری از بیمارانی که به این مراکز مراجعه می کنند، می گویند این مراکز به دلیل کهنگی و ناکافی بودن تجهیزات آنها، توانایی لازم را برای درمان بیماران مبتلا به بیماری قند ندارند.

آنان می گویند به همین دلیل بسیاری از بیماران مجبور می شوند برای درمان بیماری خود به کشورهای همسایه به ویژه پاکستان و ایران سفر کنند.

مسئولان درمانگاه جدید بیماری قند در کابل می گویند به زودی مراکز خود را در ولایت های بلخ، قندهار و هرات نیز می گشایند.

مطالب مرتبط