'بریتانیایی ها خواهان خروج از افغانستان هستند'

تصویر برخی سربازان بریتانیایی که در افغانستان کشته شدند
Image caption تصویر برخی سربازان بریتانیایی که در نبرد در افغانستان کشته شدند

بنا به یک نظرسنجی که به سفارش بی بی سی انجام گرفته است، بیش از دو سوم بریتانیایی ها خواستار خروج نیروهای این کشور از افغانستان در طی یک سال آینده هستند.

بریتانیا حدود هشت هزار سرباز در افغانستان دارد و از زمان سرنگونی رژیم طالبان در سال 2001، بیش از 120 پرسنل نظامی بریتانیایی در افغانستان کشته شده اند. اغلب زنان و مردان نظامی برتیانیایی در ولایت هلمند افغانستان مستقر هستند.

جان هاتن، وزیر دفاع بریتانیا روز چهارشنبه (12 نوامبر)، گفت همانطور که جنگ های جهانی و جنگ سرد برای بریتانیا یک اولویت امنیتی قلمداد می شد، افغانستان اکنون برای این کشور یک اولویت امنیتی محسوب می شود. او هشدار داد که شکست در این زمینه ممکن است به اقدامات بیشتر تروریستی در جهان غرب منجر شود.

هزار نفر در نظرسنجی جدید شرکت داشته اند.

در این نظرسنجی از آنها سوال شده بود که آیا دولت برتیانیا باید در طی 12 ماه آینده نظامیان این کشور را از افغانستان خارج کند یا نه.

بیش از دو سوم (68 درصد) از شرکت کنندگان در نظرسنجی گفته اند که بریتانیا باید نیروهای خود را در طی یک سال آینده از افغانستان خارج کند و مابقی (24) موافق ماندن آنها در افغانستان بوده اند. هشت درصد هم نظری در این باره نداشته اند.

شمار زنان شرکت کننده که خواهان خروج نیروها بوده اند به طور قابل توجهی بالاتر از مردان شرکت کننده بوده است. سه چهار زنان در مقایسه با 59 درصد از مردان گفته بودند که می خواهند نظامیان به بریتانیا بازگردند.

سه چهارم جوانان 18 تا 24 سال خواستار خروج نیروها بوده اند.

شرکت کنندگان هجده سال به بالا و از گروه های اجتماعی متفاوت بوده اند.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان خواهان ماندن نیروهای ناتو در افغانستان است تا به این کشور کمک کنند به ثبات برسد و بر قدرت شورشیان طالبان غلبه کند.

اخیرا یک فرمانده ارشد نظامیان بریتانیایی هشدار داد که عملیات نظامی علیه طالبان، به پیروزی قطعی نخواهد رسید.

ژنرال مارک کارلتون اسمیت، فرمانده لشکر هوایی شانزده بریتانیا در عین حال تاکید کرده بود که برای پایان دادن به شورش ها در افغانستان، ممکن است لازم باشد با ستیزه جویان اسلامگرا، معامله شود.

برخی تحلیلگران نیز معتقدند ادامه خشونت های مرگبار در افغانستان نشان می دهد آمریکا و کشورهای عضو پیمان ناتو در جنگ افغانستان موفق نبوده اند و با اینکه سیاستهای جدید آمریکا در قبال افغانستان هنوز در دست بررسی است، نشانه های تغییراتی که قرار است رخ بدهد، از حالا دیده می شود.

مطالب مرتبط