سخنگوی طالبان به پایان یافتن خشونتها 'خوشبین' نیست

سربازان آمريکایی
Image caption در حال حاضر 33 هزار سرباز آمریکایی در افغانستان مستقر هستند

یک سخنگوی ارشد طالبان افغانستان در یک گفتگوی نادر با بی بی سی گفته است که وی به اینکه با تغییرات در کاخ سفید آمریکا، تنشها در افغانستان خاتمه پیدا کند، خوشبین نیست.

این اظهارات را ذبیح الله مجاهد، از سخنگویان طالبان، در برنامه تلفنی"نظرات شما" در پاسخ به سوالات شنوندگان، بیان می کرد.

او گفت که طالبان تا زمانیکه نیروهای خارجی از افغانستان بیرون نروند، حاضر نیست در قدرت مشارکت داشته باشد.

این سخنگوی طالبان همچنین برخی از گزارشها مبنی بر این که تجارت مواد مخدر منبع اصلی مالی طالبان است را رد کرد.

او افزود که طالبان آنگونه که مردم فکر می کنند تندرو نیست.

از سوی دیگر حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان گفته است که او باید برای پایان دادن به شورشگری طالبان "یک میلیون بار" بهتر عمل کند.

وی در مصاحبه با بی بی سی گفت که افغانستان و جامعه بین المللی باید از بلند کردن انگشت تقصیر به سوی یکدیگر در آنچه یک "سفر دشوار" توصیف کرد پرهیز کنند.

رئیس جمهور افغانستان گفت که نبرد علیه طالبان نه با افزایش شمار نیروهای خارجی بلکه با یک استراتژی بهتر ممکن است.

وی درحالی اظهار نظر می کرد که شمار تلفات سالانه نیروهای آمریکایی در افغانستان به بالاترین سطح از زمان آغاز جنگ در سال 2001 رسیده است.

تاکید بر لزوم تغییر استراتژی

مقامات افغان از مدت ها پیش تاکید دارند که تا زمانی که استراتژی جامعه جهانی و به ویژه آمریکا در مبارزه با تروریسم تغییر نیاید، جنگ در افغانستان به پایان نمی رسد. ظرف سال های اخیر بارها مقامات افغان چنین خواستی را مطرح کرده اند که به گفته آنان تا هنوز در این زمینه موفقیت دلخواه به دست نیامده است.

آقای کرزی هفته پیش ساعاتی پس از پیروزی آقای اوباما در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بر این موضوع تاکید کرده بود.

وی گفت: "خواست ما تغییر در استراتژی در مبارزه علیه تروریسم است. به این معنا که مبارزه علیه تروریسم در دهات افغانستان نیست. کشور ما قربانی تروریسم است و خواست ما این است که تلفات غیرنظامی در افغانستان نباشد. در بمباران دهات افغانستان، جنگ علیه تروریسم به پیروزی نمی رسد..."

پیشتر ژنرال دیوید پتریوس، فرمانده نیروهای آمریکایی در منطقه اشاره کرد که شاید برخی از تاکتیکهایی که در عراق کاربرد داشته در افغانستان نیز اعمال شود. از جمله همکاری با رهبران قبایل محلی و مسلح کردن آنها.

همچنین مقامهای رسمی نزديک به باراک اوباما، رئیس جمهوری منتخب آمریکا از دخالت دادن بیشتر کشورهای منطقه در خصوص مسئله افغانستان صحبت کرده اند که احتمالا گفتگو با ایران را نیز در نظر دارند.

به نظر می رسد آنچه بیشتر در داخل افغانستان استقبال می شود نه برقراری دمکراسی بلکه برپایی حکومتی است که بتواند با بازگشت القاعده و دیگر افراطگرایان اسلامی مقابله کند.

اظهارات آقای مجاهد همچنین از این رو اهمیت دارد که در هفته های اخیر بحث گفتگو با طالبان و مشارکت آنها در قدرت مطرح شده است و برخی از مقامات افغانستان در این خصوص اظهاراتی را مطرح کرده اند.

مطالب مرتبط