نشست نهادهای مدنی افغانستان و پاکستان در کابل

پرچم های افغانستان و پاکستان
Image caption یکی از نمایندگان حزب بلوچستان پاکستان دستگاه اطلاعاتی پاکستان را به مداخله در امور افغانستان متهم کرد

دهها نماینده نهادهای مدنی دو سوی مرز افغانستان و پاکستان در نشستی سه روزه در کابل برای دریافت راه حل مشکلات امنیتی در منطقه شرکت کرده اند.

بیشتر کسانی که در این نشست مشارکت کرده اند از جامعه جهانی خواستند برای مبارزه بهتر با تروریسم ریشه های اصلی ناامنی و پناهگاههای امن برای جنگجویان وابسته به گروههای تروریستی را در منطقه جستجو کند.

در نخستین روز این نشست سه روزه یکی از نمایندگان حزب بلوچستان پاکستان دستگاه اطلاعاتی پاکستان را به مداخله در امور افغانستان متهم کرد.

حبیب الله جالب، یکی از سخنرانان این نشست تاکید کرد که یکی از عوامل ادامه ناامنی ها در مناطق مرزی دو کشور همسایه ادامه مداخله پاکستان به ویژه دستگاه اطلاعاتی این کشور در امور داخلی افغانستان است.

سخنان این سناتور مجلس ایالتی بلوچستان پاکستان در این نشست با تایید بیشتر شرکت کنندگان مواجه شد.

سناتور حبیب الله جالب معاون حزب بلوچستان پاکستان گفته است مدارک کافی برای اثبات این ادعا وجود دارد.

این سیاستمدار پاکستانی گفت: "برای جبران این همه خونی که در افغانستان ریخته شده و صدها هزار خانه ویران شده، باید با نیروهای نظامی و اطلاعاتی منطقه ای که نمی خواهند افغانستان یکبار دیگر به سوی پیشرف گام بردارد، مبارزه شود."

آقای جالب افزود: "سیاست خارجی پاکستان براساس خواستهای گسترش گرایانه تنظیم شده است و پاکستان می خواهد به افغانستان به عنوان ایالت پنجم خود نگاه کند."

او تاکید کرد: "تا زمانی که این سیاست تغییر نکند و تا وقتی که پاکستان نهادهای اطلاعاتی خود را زیر کنترل نگیرد، وضعیت در منطقه بهبود نخواهد یافت."

آقای جالب هشدار داد که اگر پاکستان از ادامه جنگ در این مناطق جلوگیری نکند، پیامدهای جنگ برای اسلام آباد بسیار ناگوار خواهد بود.

اشتراک کنندگان این نشست می گویند قرار است قطعنامه ای را خطاب به جامعه جهانی و حکومت های افغانستان و پاکستان در پایان این نشست صادر کنند.

در گذشته مقامات دولت افغانستان نیز دستگاه اطلاعاتی پاکستان را به حمایت از جنگجویان طالبان متهم کرده اند. اما مقامات پاکستان همواره این اتهامات را رد کرده و گفته اند اسلام آباد یکی از حامیان عمده آمریکا در مبارزه با تروریسم و بنیاد گرایی در منطقه است.

مطالب مرتبط