شانزده شورشی و یک غیرنظامی افغان کشته شدند

طالبان (آرشیو)
Image caption فعالیتهای شورشیان در افغانستان از چالشهای عمده بر سر راه نیروهای امنیتی افغان و خارجی در این کشور شمروده می شود

براساس گزارشها، در تازه ترین خشونتها در افغانستان دوازده شورشی افغان، چهار فرد وابسته به گروه القاعده و یک غیرنظامی در این کشور کشته شده اند.

حلیم فدایی والی وردک به بی بی سی گفت در عملیاتی علیه شورشیان وابسته گروه طالبان دوازده شورشی کشته شده و حدود بیست تن دیگر زخمی شدند.

آقای فدایی گفت در این عملیات، که شب گذشته در ولسوالی سید آباد ولایت وردک آغاز شد، نیروهای ارتش افغانستان و ائتلاف بین المللی تحت فرمان آمریکا شرکت کردند.

به گفته والی وردک، در این عملیات همچنین یک فرمانده طالبان به نام گل نبی کشته و یک فرمانده دیگر به نام آصف به شدت زخمی شده است.

بمبگذاری در خوست

در یک خبر دیگر از جنوب شرق افغانستان آمده است که یک بمبگذار انتحاری موتر (خودرو) حامل خود را در ولسوالی باک ولایت خوست منفجر کرده است.

مقامهای محلی خوست می گویند در این بمبگذاری سه مامور پلیس زخمی شدند.

گروه طالبان مسئولیت این بمبگذاری را به دوش گرفته و یک سخنگوی این گروه مدعی است که ۱۲ سرباز افغان و خارجی در این حادثه کشته شدند.

عملیات در پکتیا

براساس یک خبر دیگر، نیروهای ائتلاف در اعلامیه ای گفته اند که در پی عملیاتی علیه ستیزه جویان "خارجی" در ولسوالی زرمت ولایت پکتیا چهار فرد "همکار گروه القاعده" را کشته اند.

اعلامیه می گوید در این عملیات نیروهای ائتلاف یک فرد وابسته به گروه القاعده را هدف قرار دادند. بر اساس این اعلامیه، این فرد در رهبری فرماندهان محلی طالبان و سازماندهی ستیزه جویان عرب و خارجیان دیگر دست داشته است.

نیروهای ائتلاف می گویند این فرد، که نام او ذکر نشده، در سازماندهی چند بمبگذاری انتحاری و کنار جاده ای دست داشته است.

بر اساس اعلامیه، شورشیانی که با سربازان نیروهای ائتلاف در این عملیات روز پنجشنبه (۲۳ عقرب/آبان) درگیر شدند، با سلاحهای سبک و سنگین مسلح بودند و به سوی این سربازان تیراندازی کردند.

تیراندازی به غیرنظامیان در غرب افغانستان

از سوی دیگر، نیروهای ائتلاف می گویند یک غیرنظامی افغان را در غرب افغانستان کشته و یک تن دیگر را زخمی کرده اند.

این نیروهای با انتشار خبرنامه ای در این مورد گفته اند که این دو فرد را زمانی هدف تیراندازی قرار دادند، که خودرو حامل خود را به گونه "غیرعاقلانه" وارد کاروان نظامی آنان کرد.

بر اساس این خبرنامه، فرد زخمی برای درمان به یک پایگاه نظامی نیروهای ائتلاف منتقل شده است.

نیروهای ائتلاف می گویند پیش از تیراندازی به این افراد هشدارهای لازم را به آنان دادند، اما این هشدارها منجر به جلوگیری از روی دادن این حادثه نشد.

بر اساس خبرنامه نیروهای ائتلاف، این حادثه در دو کیلومتری محلی روی داده است که بمبگذاری انتحاری روز یکشنبه هفته گذشته (۱۲عقرب) منجر به کشته شدن دو سرباز آنان شد.

نیروهای ائتلاف می گویند تحقیقات در این مورد ادامه دارد.

تلفات غیرنظامیان در افغانستان از موضوعات حساسیت برانگیزی است که بارها خشم مقامات افغان را برانگیخته است.

مطالب مرتبط