کاهش دختران دانش آموز در مدارس قندهار

دانش آموزان آسیب دیده
Image caption یک دانش آموز دختر قندهاری گفت: از نیروهای امنیتی می خواهم در تامین امنیت در ولایت ما تلاش بیشتری به خرج دهند. ما می خواهیم درس بخوانیم

به دنبال تیزاب پاشی به صورت دانش آموزان یک مکتب دخترانه در قندهار خبرنگاران و شماری از نمایندگان قندهار در پارلمان افغانستان می گویند حضور دختران در مدارس ولایت قندهارکمرنگ شده است.

چهارشنبه گذشته (۲۲ عقرب/آبان) افراد ناشناس با حمله به دختران دانش آموزان در منطقه میرو یس شهر قندهار در جنوب افغانستان به صورت آنان تیراب پاشیدند. مقامهای وزارت آموزش و پرورش افغانستان می گویند در این حمله دست کم پانزده دختر دانش آموز آسیب دیدند.

تاحالا مسئولیت این حمله را هیچ فرد یا گروهی به دوش نگرفته است.

حمله بر دختران دانش آموز در ولایت قندهار به گونه گسترده ای از سوی نهادهای داخلی و خارجی محکوم شده است.

اداره حمایت از کودکان سازمان ملل متحد( یونیسف) گفته است که از افزایش حمله بر مکاتب در افغانستان به شدت نگران است.

وزرات امور زنان افغانستان این حمله را محکوم کرده و خواهان قطع فوری حملاتی از این دست شده است.

وزارت دفاع آمریکا نیز گفته است که این یک حمله "بزدلانه" بوده است.

اما اجرای این حمله چه تاثیری بر روند آموزش دختران در ولایت آشوب زده قندهار داشته است؟ وژمه، یکی از دانش آموزان لیسه (دبیرستان) "نازوانا" در شهر قندهار می گوید به دنبال این حمله شمار دانش آموزان در این مکتب بسیار کم شده اند.

او از نیروهای امنیتی می خواهد که در تامین امنیت تلاش بیشتری به خرج دهند تا به گفته او دختران بتوانند به آموزش ادامه دهند.

وژمه گفت: "به نظر من ادامه این حملات می تواند بر روند آموزش تاثیر منفی بگذارد. به گفته وژمه "پس از این حمله تعداد دختران در کلاس آنها کم شده است"

این دانش آموز قندهاری گفت: "این کار از سوی دشمنان کشور ما اجرا شده تا از ادامه آموزش زنان و دختران جلوگیری کنند. "

وژمه تاکید کرد: "من از همه دختران می خواهم بدون هراس از این حملات، به آموزش ادامه دهند. از نیروهای امنیتی می خواهم در تامین امنیت در ولایت ما تلاش بیشتری به خرج دهند. ما می خواهیم درس بخوانیم."

هرچند شماری از نمایندگان پارلمان افغانستان نیز تایید کرده اند که در چند روز گذشته شمار دختران در مکاتب ولایت قندهار کاهش یافته، اما نجیب الله، معاون و سرپرست اداره آموزش و پرورش قندهار این گزارشها را رد می کند.

معاون اداره آموزش و پرورش قندهار گفت: "برنامه های آموزشی در مکاتب قندهار به گونه عادی ادامه دارد. نه اکثریت بلکه شمار اندکی از دانش آموزان در این روزها از رفتن به مکتب خود داری می کنند. بررسی هایی که امروز ما انجام دادیم، نشان می دهد که حدود نود درصد دختران در صنف های درسی حاضر اند."

پارلمان افغانستان در واکنش به این حمله امروز قطعنامه ای را صادر کرده و در آن تیزاب پاشی به صورت دختران در ولایت قندهار را به شدت محکوم کرده است.

در بخشی از این قطعنامه که از سوی محمد محقق، عضو مجلس رئیس کمسیون امور دینی و فرهنگی مجلس نمایندگان خوانده شد، از نهادهای امنیتی و قضایی افغانستان خواسته شده مهاجمان را شناسایی و مجازات کنند.

در همین حال اداره حمایت از کودکان سازمان ملل به تازگی اعلام کرده که در سال جاری ۲۵۶ مورد حمله بر مکاتب در سراسر افغانستان ثبت شده که در نتیجه آن ۵۸ تن کشته شده و ۴۶ تن دیگر زخمی شده اند.

با آن که ادامه آموزش برای پسران نیز در ولایات ناآرام افغانستان دشوار است، اما مقامات محلی می گویند دخترانی که به مکتب می روند به ویژه در ولایات آشوب زده آسیب پذیرتراند.

وزارت معارف افغانستان می گوید در حال حاضر ۶۰۰ مکتب در سراسر افغانستان بسته است و در نتیجه حدود سیصد هزار دانش آموز از ادامه آموزش محروم مانده اند.

مطالب مرتبط